balık yağıBalık yağı nedir?

Balık yağı insan vücudunun kendi kendine üretemeyip, dışarıdan besinlerle alması gereken önemli iki esansiyel yağ asidi EPA ve DHA’nın en önemli kaynağıdır. Yağlı soğuk su balıklarında bol miktarda bulunur. Balık yemeyenler için takviye formu da bulunur.

Balık yağı neden gereklidir?

Balık yağı, özellikle de omega 3 yağ asitleri, mental ve fiziksel sağlık için gereklidir. EPA kalp sağlığınızı korurken, DHA sinir hücre çeperini oluşturup normal beyin gelişimi ve fonksiyonunuzda rol alır.Araştırmalar omega 3 yağ asitlerinin inflamasyonu azaltarak kalp hastalığı, inme, kanser, romatoid artrit ve diğer otoimmun (bağışıklık sistemi) hastalıkları riskini de azalttığını gösteriyor.Yüksek kolestrol, şeker hastalığı, adet öncesi sendrom, kalp damar hastalığı, depresyon, hafıza kaybı, dikkat eksikliği, hiperaktivite sendromu, insülin direnci olanlar balık yağında bulunan omega 3’ten fayda görüyor.

Omega 3 eksikliğinde hangi belirtiler gözlenir?

Yetersiz omega 3 yağ asitleri tüketimi yukarıda saydığımız inflamatuar hastalıklara zemin hazırlar. Diğer eksiklik bulguları aşırı susama, sık idrara çıkma, kuru cilt ve kuru saçtır.

Bir erişkinin ne kadar miktarda, hangi tipte omega 3’e ihtiyacı vardır?

Haftada 2-3 kez doğal ortamda yetişmiş yağlı soğuk su balıklarından tüketmenizi öneriyoruz. Eğer balık yağı takviyesi kullanıyorsanız , günde 2 gram hem EPA hem de DHA içeren kapsüllerden almayı tercih edin. Moleküler olarak civa gibi ağır metallerden arındırılmış ürünleri kullanmalısınız. Ayrıca takviyeniz civanın yanında PCBs de içermemelidir.