termal verding yöntemi, termal welding, thermal welding, thermal welding sistemi, thermal welding tonsillektomi, thermal welding nedir


Bademcikler ağzımızın arka tarafında dil kökünün her iki yanına yerleşmiş lenf bezleridir. Geniz eti is burun arkasında (genizde) yerleşmiş, bademcik dokusu ile aynı özellikte olan lenf bezidir.
• Bulunduğu yer nedeniule irileşmesi halinde boğazın çağını daraltarak horlamaya ve daha ileri durumlarda uykuda neges tıkanmalarına neden olabilir.
• Özellikle çocuklarda yapısal olarak zaten dar olan havayolunu tıkayan en önemli neden geniz eti ve bademciklerdir. Uyku sırasında gevşeyen boğaz etrafındaki kaslar zaten dar olan hava yolunun tamamen kapanmasına neden olur.
• Çocuklarda horlama, yatakta sık yer değiştirme, huzursuz ve yetersiz uyku, gece terlemeleri gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durum, büyüme ve gelişmede geri kalmaua, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişikliklerine , öğrenme güçlüklerine neden olabilmektedir.
• Bu istenmeyen durumlar daralan nefes yolundan havanın geçememesi, akciğerden kana karışan oksijenin azalmasına bağlı olarak dokulara ve beyne yeterli düzeylerde ulaşamaması nedeniyle olmaktadır.
• Uykuda nefes alma güçlüğü yaşayan çocuklarda geniz eti dokusunun alınması, bademcik dokusunun dık iltihaplanıyorsa alınması, iltihaplanmayan bir yapıdaysa çeşitli teknolojik yöntemlerle küçültülmesi dünyada yaygın olarak kabul gören tedavi yaklaşımıdır. Çocuklarda ameliyat sonrasında erken dönemde gözlenmekte; davranışlarında, ilk altı aylık süreç sonunda gelişme ve büyümelerinde olumlu değişiklikler görülebilmektedir.
• Bu ameliyatla hava yolu önemli ölçüde genişletilmektedir, ancak ağrılı bir ameliyat olması nedeniyle çocuklar ve ebeveynler için zorluk çıkabilmektedir. Ağrı nedeniyle çocuğun ameliyat sonrası ilk 10 günde gıda alımı azalabilmekte, ebevenylerin uzun süre ilgisine muhtaç olabilmektedir.