15825Günümüzde birçok kadın, şık olmak için yüksek topuklu ayakkabılar giyiyor. Ama bununla beraber bazı kadınlar da hem rahatlığı hem de şıklığı göz önünde bulundurarak babet giymeyi tercih ediyor. Peki, babetler sandığımız kadar rahat ve sağlıklı mı? İşte bunun cevabını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş veriyor.

Prof. Dr. Şeref Aktaş’a gore; yüksek topuklu ayakkabı kullanımında, ayağa binen yük öne doğru kayıyor. Bu da ayağın ön tarafına normalden fazla yük binmesine neden oluyor. Artan yükle bereber; halluks valgus, Morton nöroma gibi ağrılı hastalıklar görülebiliyor. Yine vücudun mekanik aksında da topuklu ayakkabı giyimi ile değişim oluyor ve diz, kalça ve bel bu durumu telafi etmeye çalışıyor. Bir süre sonra da bel, kalça ve diz ağrıları görülebiliyor.

Babetler bir kaçış yolu

Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş, tüm bu şikayetleri yaşayan bayanlar yüksek topuklu ayakkabılardan bir kaçış yolu olarak babetleri gördüklerini dile getiriyor ve şöyle anlatıyor:

“Babetlerde ayakların rahat olması, sıkma olmaması, topuklu olmaması ilk başlangıçta çok cazip geliyor. Ama bir süre babet giyen hastalarımız bu sefer de topuk ve ayak bileği ağrıları ile ortopedi uzmanlarına başvuruyor ve ‘Acaba topuk dikeni mi oldum?’ sorularını kendilerine sormaya başlıyorlar. Oysa babet ayakkabılar da topuklu ayakkabılar gibi bazı sorunlara yol açabiliyor. Şöyle ki, babet ayakkabılarda topuk yüksekliği olmaması nedeni ile vücudun yükü topuğa biniyor. Babet giyen kadınlarda topuk, ayak bileği ve aşil tendon ağrıları görülmesinin nedeni de bu oluyor.