Artık günümüzde babalar da bebek bakımı konusunda daha istekli davranmaktadırlar. Bebekleri için iyi bir babalık başlangıcı yapmak isteyen babalara ve baba adaylarına aşağıda bazı öneriler sunulmuştur.

1. Bebeğiniz daha anne karnındayken onunla konuşun. Bu bebeğinizle ilk iletişim biçiminiz olacaktır. Sesinizi duyacaktır. Doğuma kadara işittiği bu sıcak ve samimi ses onun için tanıdık bir ses olacaktır. Doğduktan sonra da bebek bu sesi arayacaktır.

2. İşinizden izin alın. Bebeğiniz doğduğu zaman işten birkaç günlüğüne de olsa izin almak bebek ile sizin aranızdaki iletişi kuvvetlendirmek ve aranızdaki bağı kurmak için oldukça önemli zamanlardır. Bu süre zarfında hem eşinizi yalnız bırakmamış olursunuz hem de eşinize iyi bir yardımcı olursunuz. Bebeğiniz ve eşinizle geçireceğiniz bu birkaç gün sizin için mutlu ve mükemmel bir deneyim olacaktır.

3. Bebeğinizi kucağınıza alın, göz göze gelin, konuşun, jest ve mimiklerle ona hitap edin. Onunla kaliteli zaman geçirin. Bu bebeğinizin size daha fazla alışmasına ve sizi kabul etmesine yardımcı olacaktır.

4. Pasif bir baba olmayın. Bebeğin anne ile kurduğu bağı sizinle de kurmasına ihtiyacı vardır. Bu da onunla aktif olarak ilgilenmekle olur. Bebeğinizin bakımında daha aktif olun. İlgili bir baba olmaya gayret gösterin.

5. Bebeğinizle daha fazla zaman geçirmeye özen gösterin. Bazen onunla ikiniz beraber vakit geçirin. Onu dışarı çıkarın. Bebek askısına koyarak beraber yürüyüş yapın. Yürürken onunla sohbet edin.