babaErkeklerde bazı belirtilerle ortaya çıkan ve çocuk sahibi olmalarını engelleyen varikosel, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Üroloji Uzmanı Prof Dr. Oğuz Acar, tüm yönleriyle bu hastalığı ve tedavi sürecini anlattı.

Varikosel Nedir?

Varikosel, erkekten kaynaklananbebeksahibi olamama durumuna (erkek infertilitesi) neden olabilen bir hastalıktır. İnfertil erkeklerin yüzde 20-40’ında görülür. En önemli özelliği, cerrahi olarak düzeltilerek doğal yolla gebeliğin sağlanmasına olanak vermesidir. Bu yüzden varikosel erkek infertilitesinin en sık rastlanılan “düzeltilebilir nedeni” olarak bilinir.

Varikosel genellikle karın içi basıncının çeşitli sebeplerle fazlaca artmasından dolayı ven kapakçıklarının bozulmasından ve kirli kanın karındaki yüksek basınçtan testis bölgesindeki alçak basınca doğru ters yönlü, kuvvetli ve ani akımından ortaya çıkar. Böylece ince ve narin yapılı venler genişleyerek varis haline gelirler. Karın içi basıncını artıran faktörler arasında aşırı derecede spor yapmak ve ıkınmaya sebep olan kabızlık gibi nedenler sayılabilir. Birçok hastada ven kapakçıklarının doğuştan yetmezliği de söz konusu olabilir.

Varikosel Tanısı

Varikosel tanısı muayene ve ultrasonografi ile konur. Sıklıkla varikoseli olanlarda testisin hemen üzerinde, hasta ıkındığında dolgunlaşarak varis haline gelen venler elle muayene ile tespit edilir. Bazen bu venler gözle görülecek kadar belirgin olurlar. Çoğunlukla etkilenen taraftaki testiste küçülme ve kıvamında yumuşama da vardır. Skrotal doppler ultrasonografi varis haline gelmiş venlerin genişliğini ve içerisindeki ters yönlü akımı tespit etmede en önemli tanı yöntemidir. Ayrıca spermiyogram yapılarak spermlerin sayısı, hareketliliği ve yapısı incelenmelidir.