bebek ateşAteşin Evde Tedavisi Nasıldır?

1. Ateşi olan bir çocuğun evde tedavisi için yapılması gereken şeylerden ilki onun için iyi dinlenebileceği bir ortam sağlamaktır.Fazla hareket çocuğuatneşi için fayda sağlamaz. Bu vücut ısısını iyice artırır. Ev ortamı çocuk için sakin olmalı, heyecan yaratacak şeyler olmamalıdır.

2. Evde tedavisi süren çocuk için doktoruyla sürekli görüşme gerekir.Tedaviyi ne kadar sürdüreceğiniz, çocuğun ne kadar evde kalacağı, arada bir dışarı temiz havaya çıkarıp çıkarmayacağınız gibi şeyleri doktora sormak gerekir. Bazı ebeveynler çocukları iyileşir iyileşmez çocuğun hemen dışarı çıkmasına izin verir. Aslında çocuk iyileşse bile onun bir süre daha evde dinlenmesi daha faydalı olacaktır.

3. Evdeyken çocuğun beslenmesini de çok iyi ayarlamak gerekecektir.Çünkü yüksek ateşler içinde yanan çocukta kalori kaybı olur. Bu kalori kaybını geri getirmek gerekecektir. Dolayısıyla çocuğa hastalık süreci boyunca besin değeri yüksek ve kalorili yiyecekler vermek gerekir. Çocuktaki ateşle birlikte soğuk algınlığı, grip, ishal, kusma gibi durumlar varsa bol sıvı alması gerekecektir. Bunun için de çorba, su, meyve suları iyi gelecektir. Diğer yandan bol proteinli, vitaminli ve mineral değeri yüksek olan gıdaları seçmekte fayda vardır.Hasta olan bir çocuk bir anda fazla yemek istemeyebilir. Bu durumda aza azar fakat sık sık besinleri vermek gerekecektir. Ayrıca çocuğun sindirmekte zorlanacağı ve aşırı yağlı yiyecekleri de ondan uzak tutmak gerekir.