anneliğin faydaları

anne olmanın faydaları anneliğin avantajları anneliğin olumlu etkileri kadınlarda anneliğin artıları


Anne olmak kadınların hayatlarında bir dönüm noktasıdır. Anneliğin kadınlara kazandırdığı pek çok fayda var. Bu faydalar arasında psikolojik ve duygusal avantajların yanısıra fiziksel ve sağlık açısından da çok olumlu yönleri mevcuttur.

1. Bebek sahibi olmanız yumurtalık kanseri riskinizi azaltır. Araştırmalara göre doğum yapan kadınlarda yumurtalık kanseri görülme riski, hiç doğum yapmamış kadınlara göre %20 daha azdır.

2. Doğum yapan kadınların öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eden beynin ilgili bölümünün daha iyi çalıştığı düşünülmektedir. Uzmanlar bunda bebek ve çocuk büyütmenin de etkili olabileceğini düşünüyorlar. Çünkü annelik tecrübesi bu alanların gelişmesine yardımcı oluyor.

3. Emziren annelerde diyabet riski daha düşük oluyor. Emzirme kan şekerinizin kontrol altında olmasına yardımcı olabilir. İstatistiklere göre emziren annelerde Tip 2 diyabet görülme riski emzirmeyen annelere göre %15 daha düşük.

4. Doğum yapan kadınlardameme kanseri riskide düşmektedir. Özelikle çoklu gebeliklerde bu risk daha düşüktür. Emzirme de meme kanserine karşı karınları korumaya yardımcı olmaktadır.

5. Araştırmalara göre bebek sahibi olan kadınlar daha uzun bir yaşam sürüyorlar. Uzmanlara göre bebekli veya çocuklu kadınların sosyal desteklerinin daha iyi olması, anne grupları, oyun grupları, arkadaş ve aile desteğinin güçlü olması daha uzun bir yaşama katkı sağlayabiliyor.