bebekle ilgili doğru bilinen yanlışlar

bebek yetiştirirken doğru bilinen yanlışlar halk arasında bebekle ilgili yanlış inanışlar soğuk algınlığı üşütme aynı şey mi bebekler kucağa alışır mı bebekler kalın giydirilmeli mi mideyi üşütmek ne demek


Annelerimiz için çocuklarını büyütmek, büyütürken izleyecekleri yollar artık çok daha karmaşık. Bilgiye hızlı ulaşabilmek ama ulaşılan bilgilerin doğruluğundan emin olamamak çocuklarıyla ilgili pek çok konuda karar alırken kafalarının karışmasına neden oluyor. Annelerin herkesten sıklıkla duyduğu tavsiyelerden hangileri yanlış biliyor musunuz? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuk sağlığıyla ilgili annelerin en sık karşılaştıkları doğru bilinen ama aslında geçerliliği olmayan tavsiyeleri bebeksayfasi.com için paylaştı:

1-Bebeği çok kucağa alırsan kucağa alışır!
Yenidoğan bebeğinizi emzirmek, altını değiştirmek, sevmek, okşamak, konuşmak için kucağınıza almalısınız. Anne ile bebek arasında kurulacak sevgi ve güven bağı için bu çok önemlidir. İstekleri karşılanan, sevgi ve güven hisseden bebeğinizi daha ileri dönemlerde uyku, beslenme gibi durumlar için belirli bir düzene alıştırmak daha kolay sağlanır. Özellikle ilk üç ay bebeğinizi sık sık kucağınıza alın.

2- Bebek tombişse sağlıklıdır!
Şişmanlık sağlık değil, sağlıksızlık göstergesidir. Hem çocukluk çağı hem de erişkin dönem için hipertansiyon, damar sertliği, şeker hastalığı, ortopedik bozukluklar, pişik, solunum yolu enfeksiyonları, psikolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla ilişkisi saptanmıştır. Dengeli beslenenen çocuk zayıf da olsa sağlıklıdır.