anneler için uyku tavsiyeleri

evde uyku düzeni bebekli aileler nasıl daha çok uyur bebekten sonra az uyumak bebekle gelen uykusuzluğa çözümler


Uyku uykusuzluğun yoğun yaşandığı dönemlerde önemini gösterir. Yeni bebeği olan anne ve babalar için uyku çok daha önemlidir çünkü uykusuzluk bu dönemde çok fazla kendini hissettirmektedir. Uyku düzeni anne babalar için bebeğin doğmasıyla birlikte baştan aşağıya değişir. Uykusuz gecelerin sayısı artar. Daha az uyunur.

Tüm bunlar bir insanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler. Fakat alınacak bazı önlemlerle uyku konusunda daha fazla ilerleme kaydetmek ve daha uzun, kaliteli uyku uyumak mümkündür. Daha kaliteli ve sağlıklı uyku için alabileceğiniz önlemler;

1. Özellikle akşama doğru ve akşam saatlerinde kafein, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tüm bu faktörler özellikle bu saatlerden itibaren uykuya geçmeyi zorlaştırır. Kafein sadece çay ve kahvede değil aynı zamanda çikolatada da bulunmaktadır. Bu saatlerde mümkün olduğunca çikolatayı da tüketmemek faydalı olur.

2. Egzersiz yapmak daha iyi ve kaliteli uyku için faydalıdır. Fakat egzersizi uykudan en az 3 saat öncesine kadar bitirmiş olmak gerekir. Çünkü egzersizle vücut oldukça hareketlenmiştir. Vücudun dinlenmeye ve sakinleşmeye ihtiyacı vardır. Aynı zamanda rahatlama tekniklerinden de yararlanmak uykuya yardımcı olur.

3. Yatak odası rahat, sakin, sessiz ve ışıktan arındırılmış olmalıdır. Ayrıca uyunulan odanın sıcaklığı da normal düzeyde olmalıdır.