Bebek büyüten anneler için iyi bir uyku çok önemlidir. Gün boyu bebek bakımının getirdiği yorgunluğu atmanın en etkili yolu özelikle gece uykusunu yeterli ve kaliteli uyumaktır. Ayrıca özellikle yeni annelerin uyku düzenleri değişir ve bu durum olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki öneriler daha iyi bir uyku için yardımcı olacaktır.

1. Akşama doğru ve akşam zamanı kafein, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Kafein sadece çay ve kahvede değil; aynı zamanda çikolata, diyet hapları, ilaçlar ve birçok içecekte bulunur.

2. Egzersiz yapmalıdır. Fakat egzersizi uyumaya gitmeden en az 3 – 4 saat önce bitirmiş olmak gerekir.

Çünkü egzersiz sonrası vücuda iyi bir gevşeme imkanı vermek gerekir. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi rahatlama egzersizleri de uyumaya yardım edebilir.

3. Uyunan oda rahat bir sıcaklıkta olmalıdır. Ayrıca ışık almamalı ve sessiz olmalıdır.

4. Gün boyu 30 dk. lık bir şekerleme daha zinde tutabilir, hafızayı açabilir ve bitkinlik semptomlarını azaltabilir. Fakat bu kısa şekerleme aynı zamanda gece uykusuna zarar da verebilir.

5. Bebek için oluşturulan uyku rutinin benzerini anneler kendileri için de oluşturmalıdırlar. Yatmadan önce duş almak, kitap okumak, sakin bir müzik dinlemek, ılık bir süt içmek, uykuya yardımcı bir bitkisel çay içmek uyku için oldukça yardımcı olabilir.

6. Eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemezse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada tekrar uykulu hissedinceye kadar kitap okumak, müzik dinlemek faydalı olabilir. Çünkü o an uyku hissi yoksa uyumak için kendini zorlamamak gerekir.