anne sütüÇalışan anneler, bebeklerinin anne sütünün yararlarından mahrum kalmalarını istemiyor. Besleyici değerinin yanında, pek çok hastalığa karşı koruyucu özellik taşıyan anne sütünü saklayarak bebeğinizi beslemek en uygun çözüm. Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Gebeşçe, anne sütünün bakteri üremesine dirençli olduğunu ve oda ısısında 10 saate kadar özelliklerinden kaybetmeden saklanabileceğini belirtiyor. Buradaki önemli noktanın anne sütünün saklanacağı kabın hijyen kurallarına uygun olması olarak belirtiliyor. Dr. Arzu Gebeşce, anne sütü sağma, saklama ve bebeği besleme yöntemlerini sıraladı.

Nasıl sağabilirsiniz?

Ellerinizi iyice yıkayın.Sütünüzü elle veya süt sağma makineleriyle de sağın.Sütünüzü temiz bir plastik ya da cam saklama kabında saklayın.Derin dondurucuda saklamak için süt saklama poşetlerinde bekletin.

Anne sütünün saklama süreleri

Anne sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir.Süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2°C arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.Sütünüzü derin dondurucuda (-18 °C nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.Kolostrum olarak adlandırılan doğumdan sonraki ilk 7 gün üretilen anne sütü sağıldıktan sonra içerdiği antikorlar sayesinde oda sıcaklığında 12 saat, daha sonra ki anne sütü ise 6 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir.

Anne sütünün hazırlanması

Anne sütü bebeğe verilmeden önce ısıtılmamalı. Isı anne sütünün anti-mikrobik özelliğini yitirmesine sebep oluyor. Bunun yerine anne sütü, ılık akan suyun altına tutularak ısıtılabilir. Donmuş anne sütü ise, buzdolabında yavaş yavaş eritilebilir ya da benmari usulü yani sıcak suyun içine oturtulmuş bir kabın içinde hızlıca hazırlanabilir.