anne olmak isteyen kadın

anne olmak isteyen kadınlar bebek sahibi olamayan kadın psikolojisi hamile kalmak isteyen kadınlara söylenmemesi gerekenler tüp bebek denemesi yapan kadınların ruh hali


Yoğun iş hayatı ve kariyerlerine bir de çocuk sevgisini ve anneliği eklemek isteyen kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Yoğun iş hayatı temposu anne olmaya çalışan kadınları infertilite sorunu ile karşı karşıya bırakıyor. Çünkü yaşam şekli, beslenme ve yaş kadının gebe kalmasını zorlaştıran unsurlar. Sorunun görünmeyen diğer kısmını bu kadınlara destek olmaya çalışan yakın çevresi oluşturuyor. Yoğun bir şekilde bebek arzusu içerisinde olan kadınlara Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden söylenmemesi gereken en önemli 7 bilgiyi ve bunların yerine söylenebilecekleri bizlerle paylaştı.

1. Çocuklar zaten birer kabus, hayat onlarsız daha iyi olacak

İnfertilite ile mücadele ederken anne adayına en sık söylenen moral cümlesi: Çocuksuz hayat daha güzel. Daha rahat, bütün gece rahat uyuyorsun, paranı kendin için harcayacaksın gibi moral verici sözler anne olmak isteyen kadın için yıkım olabilir. Çünkü o kadının tek hayali var; özlemini duyduğu çocuğu bir an önce kucağına almak.

Bunun yerine: Çocuğunuzun yaptığı olumlu şeylerden bahsedin.