anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek

dr. masaru enoto’nun su kristalleri deneyi gebelikte bebeğe müzik dinletmenin faydaları hamilelikte anne karnındaki bebeğin müzik dinlemesi anne karnındaki bebek gelişimini desteklemek anne karnındaki bebeğe kuran dinletmenin faydaları


Eflatun’un müzikle ilgili güzel bir sözüyle başlayalım “Bence eğitim, müzikle başlamalıdır. Ritm öğesi, insana düzen ve ölçülülük, ezgi öğeside yiğitlik, sevgi ve dostluk duyguları verir.”

Daha bebek anne karnındayken bile müzik dinlemesinin gelişimine katkı sağladığı pek çok bilimsel araştırmanın konusu ve sonucu olmuştur. Pek çok uzman bebeğin işitmesinin başlamasıyla birlikte anne karnında bebeklerin kayda başladığı görüşündedir.

Gebelikte dışarıdan gelen seslerin bebeğin sinir ve motor sisteminin gelişiminde önemli etkileri olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Ayrıca yapılan çalışmalar gösteriyor ki; sakin ve huzurlu anne adaylarından dünyaya gelen bebekler, gebeliğinde duygusal sorunlar yaşamış anne adaylarının bebeklerine göre daha sakin ve huzurlu oluyorlar.

Anne karnındaki bebekle annesi arasında ve dışarıdan gelen tüm seslerle ve duygularla bir ilişki, iletişim vardır. Bu ilişkiyi olumlu yönlendirebilirsek dünyaya gelecek bebeğin gelişim süreçlerine daha etkin katkıda bulunmuş oluruz. Bebekler müzik ritimlerini algılama ve hatırlama, bir bestedeki yükselen ve alçalan ses tonlarını fark etme ve tempo değişikliklerini algılamada inanılmaz bir yeteneğe bir sahiptirler. Bu nedenle anne karnındaki bebeklere dış dünyadan dinletilecek müziklerin ritmi, tonu bebeğin ruh sağlığı ve zihin yetenekleri açısından destekleyici olabilir.

Baba adaylarının gebelik boyunca bebekleriyle konuşması, onlara masallar okumaları sonucunda bebeklerinin babalarının seslerin daha ilk günlerden fark edebildikleri yine yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.