Anne babalar ve çocuklar sık sık tartışma yaşarlar ve bu çatışmalarla başa çıkmakta zorlanabilirler. Çatışmalar konusunda merak ettiklerinizi bu yazımla açıklamak istedim.

Çatışma nasıl başlar?

Anne-baba ve çocuk arasındaki çatışmaların tohumu bebeklik döneminde atılır ve okul öncesi dönemde büyür. Ergenlik döneminde ise tavan yapar. Ailedeki tartışmaların kaynağında geçmişte biriken psikolojik çatışmalar vardır. Aynı şekilde anne ve babaların kendi çocukluk döneminden getirdiği çatışmalar ve duygular çocuklarını yetiştirirken belirleyici olacaktır. Çocuğun erken çocukluk döneminde psikolojik ihtiyaçları yeterince doyurulmamış olabilir. Bu psikolojik ihtiyaçlar o dönemde karşılanmazsa anne-baba ve çocuk arasındaki iletişim zarar görür. Anne-baba ve çocuk arasında karşılıklı etkileşim vardır. Bu etkileşimdeki problemler çatışmaları ve tartışmaları artırır. Yoğun iletişim problemi yaşayan ebeveynler mutlaka uzman bir pedagogdan destek almalıdırlar.

Anne-baba ve çocuk arasındaki çatışmalarda kim nasıl kazanır?

Anne-baba ve çocuk arasındaki çatışmaların sebep olduğu tartışmaları bazen anne babalar, bazen ise çocuklar kazanabilir. Tartışmanın içeriğine ve ortama göre genelde anne babalar biraz daha ödün verebilir. Ailedeki problem çözme becerisine göre tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülebilir. Fakat bu beceri eksikse her tartışma büyük kavgalara dönüşebilir. Özellikle ergenlik döneminde ergen ile ebeveynleri arasında yoğun tartışmalar yaşanır. Tartışmalarda diğer önemli faktör çocuğun anne babayı otorite figürü olarak görüp görmemesidir. Okulöncesi ve ilköğretim dönemi boyunca disiplin verilmeyen çocuğun anne babasını dinlemesi beklenemez. Bazen Parenting Skills & Counseling Center’a gelen Anne babaların çocukların yaptığı tüm saygısızlığa göz yumduklarını, çocuklarına hangi davranışların doğru, hangi davranışlarının yanlış olduğunu öğretmediğini görüyoruz. Doğru ve yanlış davranışları bilmeyen bir çocuğun anne babasına saygılı davranmasını, tartışmalarda sakin kalmasını bekleyemeyiz.