çocuklarda kanserAnne Baba çocuğa kanser olduğunu nasıl açıklamalı?

Sevgili Anne Babalar,Kanser tanısı almak bir aile için büyük bir travmadır.  Ailede anne veya babanın kanser olması ailenin tüm düzenini etkiler. Anne babalar bu zor hastalıkla mücadele etmeye başlamadan önce büyük bir şok, isyan, çöküntü duyguları yaşarlar.  Kendileri için endişe ederken ailesi için de endişe ederler. Özellikle anne babalar çocuklarını korumak için hastalığı açıklamak istemez ve gizlemeyi tercih ederler.

Hasta olduğunuzu çocuğunuzdan  gizlemeniz doğru değil!

Aileler genellikle çocuklarını üzmekten korktukları için bu hastalığı açıklamaya cesaret edemezler. Diğer taraftan anne veya babasının ruh halindeki ani değişikliği, gerginliği ve üzüntüyü fark ederler. Bunun yanı sıra hastalığın tedavisi çok zor olduğu için hasta olan ebeveyn hastalığı ve tedavi sürecinden dolayı çok yorgun ve halsiz olur veya hastaneye yatacaktır. Dolayısıyla evdeki düzen değişeceğinden de çocuk evde her şeyin yolunda gitmediğini hisseder ama anlam veremez. Çocuk için anlama veremediği her şey huzursuzluk yaratır. Çocuk bilmediği konuda daha kötü senaryolar yaratır. Zaten bu gerçeği tesadüfen aile üyeleri arasında konuşulurken de duyma ihtimalide vardır.  Bunu ani bir şekilde öğrenmesi travmatik olabilir. Ayrıca bu gerçeği bilmesi veya başkasından öğrenmesi annesine ve babasına olan güven duygusunu sarsar.

Bu gerçeği çocuğa açıklamazsanız çocuğa sürekli yalan söylemek zorunda kalırsınız. Ayrıca çocuk anne babasının ruh halindeki ani değişiklikten kendini sorumlu tutar. Çocuk anlam veremediği konuda kendini suçlar ben yaramazlık yaptığım için annem böyle davranıyor veya sürekli hastaneye gitmek zorunda kalıyor diye düşünür. Bu suçluluk duygusu çocuğun içine kapanmasına veya davranış problemleri sergilemesine neden olur.