hamilelikMemorial  Suadiye Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ferhan Kulu, anne adaylarına şu tavsiyelerde bulundu: “Hamilelik, beslenmeye özen gösterilmesi gereken bir süreç. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almak gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller, hem düzenli hem de dengeli alınmalı. Tek tip beslenmeden kaçınılmalı, küçük porsiyonlar halinde sık yemek yeme  düzeni oluşturulmalı. Kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyen  A ve C vitaminleri içeren turunçgiller, kivi, yeşil biber, brokoli, karnabahar gibi sebze ve meyveler özellikle tüketilmeli.

Cildinizi koruyunSoğuk hava, cildi kurutarak  çatlak oluşumunu kolaylaştırır.  Bunu engellemek için bol su için ve cilde uygun ürünler kullanın.Sentetik kumaş  size göre değilKış döneminde  hamileler, kıyafet seçimlerinde de dikkatli olmalı. Tek parça kalın kıyafetler yerine esnek, pamuklu  ve yünlü giysiler tercih edilmeli. Sentetik giysilerden ve terlemekten  kaçınılmalı. Ayakkabılar, rahat ve uygun   yükseklikte olmalı.Evinizi havalandırınYetersiz havalandırmayla hem bulaşıcı hastalıklar kolay yayılır hem de hava kirliliği bebeğe zarar verebilir. Ayrıca evde temizlik için kullanılan kimyasallar, merkezi ısıtma-soğutmayla nem de hava kirliliğini artırabilir. Pencereler, hava kirliliğinin az olduğu saatlerde açılmalı. Gerekirse eve havayı temizleyen cihaz takılmalı. Kapalı yerde sigara içilmesine izin verilmemeli.”

Grip aşısı olun

Gebelikte grip aşısının kullanılmasının bilinen bir zararı yok çünkü aşıda canlı virüs bulunmuyor. Gebeliğin 14’üncü haftasından itibaren aşı, uygun adaylara yapılabilir.