annenin stresi ilk 3 ayda bebeği etkiler mi, anne adayının boşalması bebeği etkilermi


Anne adayının hamileliğini nasıl geçirdiği çok önemli. Stres ve olumsuz bütün duygular bebeğe plasenta yolu ile geçiyor diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şenyurt, anne adayının yaşadığı stresin bebeği nasıl etkilediğini anlattı.

Bir anne adayının gebelik sürecinde kendisini hissedişi ve stresi kontrol ediş şekli, karnındaki bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini etkilemektedir tezi genel bir kabul görmektedir. Uzmanlar ve bu güne kadar elde edilen bulgular “pozitif düşünme”nin daha sağlıklı bebeklerin doğmasına yardımcı olduğu fikrini desteklemektedir.

Bu konuda otoritesi genel kabul gören Dr.Thomas Verny, yayınlarında, aynı nikotin veya alkol gibi annenin hissettiği veya düşündüğü her şey, nörohormonlar vasıtası ile karnındaki bebeğe de iletildiğini belirtiyor.

Hamile bir kadının duygularını belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Kadının gebeliği algılayış şekli, evliliği hakkındaki düşünceleri, iş ve iş yerindeki durumu, genel sağlık durumu ve buna benzer her şey önemlidir. Bir gebenin düşünceleri duygularını etkilerken, duygular da nörohormonları etkilemektedir.

Anne adayı tedirgin, stresli veya korku içinde ise kanına salınan stres hormonları plasentadan geçerek bebeğe ulaşırlar. Bu stres hormonları etkilerini bebek üzerinde de gösterecektir.

Yaşadığınız stres çocuğunuzun karakterini etkiliyor

Genellikle olumsuz düşünceler korku temelli stres oluşumunun temelini oluşturur. Stres, doğmamış bebeğin endokrin sistemini (tiroit, böbrek üstü bezi gibi iç salgı bezlerini) etkileyerek bebeğin beyin gelişimini şekillendirirler. Aşırı stresli bir gebelik geçiren kadınların çocukları ileriki yaşantılarında davranış problemleri göstermeleri olasıdır. Aşırı ve devamlı stres altında olan anne adaylarının çocuklarının; prematüre doğması, doğum ağırlıklarının düşük olması, hiperaktif, kolayca öfkelenen ve gaz sancısına yatkın olmaları kuvvetle muhtemeldir. Kronik stres altında olan hamilenin salgıladığı hormonlar bebekteki kan dağılımını derinden etkileyerek, gelişmekte olan çocuğun karakterini ve fizyolojisini etkilemektedir.