Angelina Jolie’nin mastektomi operasyonunu gerçekleştiren doktoru Kristi Funk, oyuncunun operasyon esnasında yaşadıklarını ve tıbbi müdahalenin detaylarını bloğunda paylaştı.

Oscar’lı oyuncu Angelina Jolie, 16 Şubat’ta California’da çifte mastektomi (memenin alınması) operasyonu geçirdi. Çünkü yüzde 5 ila yüzde 87 oranında meme kanseri riski taşıyordu.

Angelina Jolie’nin geçirdiği üç operasyonun öncesi, esnası ve sonrasını ayrıntılı bir şekilde bloğunda anlatan Dr. Kristi Funk, “Mastektomilerden dört gün sonra onu sadece enerjik ve iyi bir ruh hali içinde değil, evinin iki duvarını, yönetmenliğini üstleneceği yeni projesinin storyboard’larıyla kaplı bir halde bulmaktan memnundum. Üstelik konuşma esnasında, elastik bir kemerle beline takılmış, her bir memesinden üçer tane olmak üzere toplam altı tane iltihap çeken tüp sarkıyordu.”

Meme kanseri uzmanlarından Jolie’ye övgü
Tüm şöhretine ve medya tarafından daimi takip altında tutulmasına rağmen, Jolie’nin medikal tedavisi, kendisinin New York Times’ta bu operasyon kararını anlatan makalesini yazdığı salı gününe kadar bir sır olarak kaldı.

Jolie, ailesinden BRCA1 ya da BRCA2 genlerini miras alan ve bu nedenle genetik olarak kansere yatkınlığı olan kadınlarda farkındalık yarattığı için meme kanseri uzmanları tarafından övgü topladı.

Jolie, meme kanseri ve yumurtalık kanseri hakkında aile hikayesi olan, düzenli tarama ve önleyici ilaçlar kullanmaktan ziyade ameliyata girerek riski yönetme yolunu anlatmak açısından yüksek risk grubundaki kadınlara yardım ettiği için, Dr. Funk’ın bloğunda tedaviyi detaylandırmasını onayladı.