alkolün anne sütüne , alkolün anne sütüne etkisi, emziren anneler alkol kullanabilir, emziren annelerde alkol kullanımı, emziren anne alkol içebilirmi, emziren anne alkol icebilirmi, emziren anne alkol kullanımı, emziren anne alkol alabilir mi uzmantv


ALKOL ANNE SÜTÜNÜ NASIL ETKİLİYOR?

Alkol anne sütünü olumsuz etkilemekte ve bu da direkt olarak bebeğe yansımaktadır. Emziren annelerin alkol kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Bazı araştırmalarda az miktarda alkol almanın kabul edilebilir bir şey olduğunuza dair bulgular elde edilse de aslında alkolün güvenli bir düzeyi yoktur. Hem hamilelik döneminde hem de emzirme döneminde alkolden kaçınmakta fayda vardır. Özellikle düzenli alkol alımı veya aşırı alkol tüketimi bebek üzerinde zararlı etkiler doğurma riski bulunmaktadır.

Anne sütündeki alkol

Alkol aldığınız zaman bu kana karışır. Fakat alkolün birazı da anne sütüne geçer. Bu dikkate alınması gereken bir husustur. Özellikle eğer zaman zaman alkol alıyorsanız alkolü bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce veya emzirdikten 1 saat sonra az miktarda almanız tavsiye edilmektedir.

Alkol ve süt üretimi

Eski bir inanışa göre alkolün anne sütünü artırdığa dair bazı kültürlerde böyle bir inanış vardır. Fakat yağılan bilimsel araştırmalara göre bu inanış tamamen yanlıştır. Alkol anne sütünü artırmaz. Bilakis yine bilimsel araştırmalara göre alkol alan annelerin bebeklerinin daha az süt içtiklerine dair bulgular elde edilmiştir.

Alkolün emzirmedeki diğer potansiyel etkileri

Eğer çok fazla alkol alıyorsanız veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız bunun bebeğiniz üzerinde ciddi etkileri olabileceğini bilmelisiniz. Emzirilen bebeklerin alkolden dolayı daha uykulu oldukları ve daha tehlikeli derin bir uykuya dalabilecekleri bir gerçektir. U bebekler ayrıca daha zayıf ve güçsüz olabilir ve aşırı bir şekilde terleyebilirler. Ayrıca alkolün anne sütüne karışmasından dolayı bebeklerin gelişimleri olumsuz etkilenebilir veya bu bebeklerde normalin üzerinde bir kilo oluşabilir.Alkolün anne sütündeki bu etkilerini ve bebeğini nasıl etkilediğini düşündüğümüzde aslında alkolün güvenli bir düzeyinin olmadığını bilmek gerekir. En sağlıklı seçim hamilelikten ve emzirme döneminde alkolden uzak durmaktır.