ağlamaBir bebeğin ağlaması ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak için kullandığı ilk ve en önemli araçtır. İlk aylarda aileler ağlamanın gizemini çözmeye çalışırlar— Ne demek istiyor?, ve Susturmak için ne yapılmalı?

Denenmesi gereken 21 yolBebeğinizi besleyinGeğirmesini sağlayın.Sıkı sıkı sarmalayın (yüzünü açıkta bırakın)Sakinleşmesi için onunla konuşunOnun için müzik çalınPozisyonunu değiştirinBezini değiştirinSıcak yada soğuk olup olmadığını kontrol edinOnu kucağınıza alınOnu yere bırakınUyutunOyuncak verin (üç aylık veya daha büyük bebekler için)Dışarı çıkarınSakin bir ortama çıkarın (bazı bebekler kalabalık ve gürültülü yerlerden rahatsız olurlar)Onu rahat bir şekilde tutunOnu size yakın olmak üzere yere bırakın, ona dokununKendinizi sakinleştirin ve nefes alış-verişlerinizi düzeltin (unutmayın sonsuza kadar ağlayamaz)Siz ağladığınızda insanların yapmasını istediğiniz şeyleri ona yapınOna yakın durunGöz temasında bulununAğladığı sırada sizin hep onun yanında olacağınızı ona anlatınBebeğinizin gününün nasıl geçtiğini düşünerek hangisine öncelik vereceğinize karar verin. karşılıklarınızı sakin ve yavaşça verin. bazen hiçbir şey yapmadan bebeğiniz sakinleşebilir. Ağlamaya devam etse dahi sizin desteğinizin ve varlığınızın farkında olduğunu unutmayın.

Bir çoğumuz başarılı bir ailenin mutlu bebeklere sahip olmak demek olduğunu düşünürüz. Bebeğimiz duygularını tamamen göstermeye başladığında kendimizi iyi bir aile olarak tanımlayabiliriz. Tek amaç bebeği susturmak olduğunda, bebek ve ebeveynler iletişim, duygular ve kendileri hakkında çok önemli fırsatları kaçırabilirler.