Boyun kasları henüz gelişmemiş bebeklerin beyinlerinde köprü venleri yırtılmasına, beyin kanamalarına yol açıyor.

Birçok kültür ‘kanguru bakımı’ adındaki eylemi bilir. Bu, ebeveyn ile yenidoğan arasındaki tensel temastır. Önceleri bu yöntem düşük ağırlıkla doğan bebeklerin hayatta kalma oranlarını yükseltmek için kullanılırdı. Şimdiyse erken doğumları tedavi etmeye yardımcı olması için tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemi ebeveyn-çocuk ilişkisini geliştirmek için de kullanabilirsiniz. Günde iki ya da üç saat bebeğinizle tensel temas (bebeğin ön tarafı ve göğsünüz arasında) kurun ve onu sakinleştirin. Bu eylem bebeğin nefes alışını düzenler. Enfeksiyon riskini azaltır. Anne ve çocuk arasında uyku uyumu sağlanmasına yardımcı olur.

Erciyes Üniversitesi Çocuk İstismarını Önleme, Tedavi ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Yağmur, anne babaları; ağlayan bebeklerin susturulması için sallamamaları konusunda uyardı.

Bebeklerin, ebeveynleri tarafından sevilirken ya da ağlayan bir bebeğin susturulmaya çalışılması esnasında aşırı sallamak suretiyle sarsıntıya maruz kaldığını belirten Yağmur, “Bunun da boyun kasları henüz gelişmemiş bebeklerin beyinlerinde köprü venleri yırtılmasına, beyin kanamalarına yol açmaktadır. Bu tür ‘Sarsılmış Bebek Sendromu’na maruz kalan bebeklerin yüzde 15-27’si ölürken, 3’te 1’i ise özürlü hale gelmektedir” dedi.