bebek katı gıdaya hazır mı

bebeğin ek gıdaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olur bebekler katı gıdaya başlarken ek gıdaya geç başlanırsa katı gıdaya erken geçilirse


Doğduğundan beri annesinin memesini emen bebeğin başka besinlere hazır olduğunu anneleri inandırmak biraz zor olmuştur. Anneler istemeden bilinç altında emzirmedeki güçlü bağın azalacağından endişe ederler. Ama korkmayın emzirme bebeğinizle sizin aranızda kimsenin yıkamayacağı bir bağdır. 6. aydan itibaren artık bebeğinizin anne sütünün dışında ek gıdalara ihtiyacı vardır. Anne sütünün o leziz tadı ve besleyiciliği artık bebişinizin kıpır kıpır fiziksel ve algısal gelişimine yetmeyecektir. Genelde pek çok bebek 6. ayda ek gıdaya hazır olur.

6. aydan itibaren bebeğe belli ölçülerde de olsa ek gıdalar vermek uzmanlar tarafında tavsiye edilir. Ek gıdaya başlamak anne sütünden vazgeçmek anlamına gelmez emzirmeye mutlaka devam edilmelidir.

Neden 4 değil 8 değil 6. Ay..?
Bebeklerin bazı öğrenme dönemleri vardır. Ayrıca bazı dönemler de vardır ki başlamak için bu dönemler ideal dönemlerdir. 6 ay aylıktan itibaren bebeklerin öğrenme yetenekleri daha da artış gösterir. Ayrıca bebeğin vücut sistemleri ek veya katı gıdaları almak için bu dönemde daha hazır hale gelir. Çünkü daha öncesinde bebeğin sindirim ve böbrek sistemleri katı gıdalar için tam olarak hazır hale gelmemiştir. Ayrıca bir bebeğin ağız içi fonksiyonları ve yeme fonksiyonu bu dönemde daha gelişmiş olur. Küçük ve yumuşak parçaları ağzına koyduğunuz zaman yemeye çalışabilir. Dolayısıyla 6 ay önemlidir.