1. Çocuğunuzun iletişim biçimini ve ipuçlarını anlayın:

Her bebeğin kendini ifade etme biçimi vardır. Fakat bebeklerin iletişiminde birçok ipuçları ve ifade etme biçimleri de genel geçerdir. Örneğin emme davranışı genelde emzirilme ve beslenme zamanının geldiğini gösterir. Tabi bu davranış bebeğin kendisini rahatlatmak için de bir işaret olabilir. Kaşlarını çatması çok parlak bir ışığa karşı gösterdiği bir tepki olabilir.
Bebeğin ağlaması onun için bir iletişim biçimidir. Bebek ihtiyaçlarını, rahatsızlıklarını ağlayarak da gösterir. Ya da ortamdaki aşırı gürültü, altının kirlenmesi onu rahatsız edebilir. Bu durumda bir ebeveyn olarak sakin kalarak bebeğinizin ne söylemeye çalıştığını anlamaya çalışın. Bebeğiniz size yorgun olduğunu, acıktığını, bezinin değiştirilmesini, iyi hissetmediğini anlatmaya çalışıyordur.

2. Bebeğiniz için güvenli bir ortam oluşturun:

Bebeğinizin ihtiyaçlarınıza cevap vermeyi öğrendikçe bebeğiniz size daha çok güven duymaya başlayacaktır. Bu bebeğin güven duygusunun gelişmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizle sağlıklı iletişimin en temel noktalarından birisi budur. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayarak, ona sevginizi sunarak, güvenli bir ortam yaratarak bu konuda önemli bir adım atabilirsiniz.

3. Tutarlı ve duyarlı olun:

Bebeğinizle her etkileşiminiz onun size bağlanması için bir fırsattır. Bunun için bebeğinizle iletişiminizde tutarlı ve duyarlı olmalısınız. Bebeğinizin sizin söylediklerinizi anlamasa da hissettiklerinizi ve duygularınızı anlayabileceğini de unutmayın.

4. Bebeğinize dokunun, gülümseyin ve onunla oyun oynayın:

Bazı ebeveynler bebeklerini sürekli dokunanın, onunla çok oyun oynamanın, gülümsemenin onları zaman inde şımartacağını düşünürler. Veya sıklıkla dokunmanın bebeği rahatsız edeceğini düşünebilirler. Böyle düşünmelerinin bir nedeni bebeğin beyin ve vücut sisteminin henüz tam olarak olgunlaşmamış olmasıdır ve bebeğe zarar vereceğini düşünmeleridir.
Fakat bebeklerin henüz bağımsız düşünme ve hareket etme kapasiteleri yoktur. Onlar ebeveynleri tarafından kucaklanmaya, temasa, sevilmeye, eğlendirilmeye, rahatlatılmaya ihtiyaç duyarlar. Nitekim yapılan araştırmalar da bunun böyle olması gerektiğini göstermektedir. Bebeğe dokunmak, ona sarılmak, güldürmek, oyun oynamak bebeklerin beyin, duygusal, fizikse ve sosyal gelişimini desteklemektedir.