40 yaş üstü hamile kadın40 YAŞINDAN SONRA GEBELİK PROBLEMLERİ

Bir kadının yaşamının herhangi bir döneminde yaşayacağı bir gebelikte her zaman riskler vardır. Fakat 40 yaşından sonraki gebeliklerde bu riskler oldukça artmaktadır.Bu riskler nelerdir? 40 yaşından sonra gebelik problemleri nelerdir?

40 yaşından sonra gebelik problemleri nelerdir?

Doğurganlığın azalması ve sezaryen doğum

40 yaşından sornra gebeliklerde vücut yaşlandıkça doğal olarak yumurtalıklarda üretilen yumurtaların sayısında azalma olur. Yumurtaların kalitesi azalır. Yumurtalardaki DNA zaman geçtikçe zarar görebilir ve bazı durumlarda kısırlığa yol açabilir. 40 yaşından sonraki gebeliklerde ayrıca sezaryen doğum ihtimali de artar. (Gebelik Şansını Artıran Öneriler)

Anne için sağlık riskleri40 yaşından sonraki gebeliklerde anne adayındagebelik diyabeti,preeklampsi( gebelikte görülen yüksek tansiyon ), plasenta previa ( önde gelen plasenta ) gibi sağlık problemlerinin riski artmaktadır.

Düşük

Düşük riski her yaştaki gebeliklerde vardır. Fakat 40 yaşından sonraki gebelilerde düşük riski daha fazladır. Bu yaşlarda düşük yapma riski %26 iken, genç yaşlarda gebeliklerde düşük yapma riski %12 dir.

Down sendromu

38 yaş civarlarında gebeliklerde genetik anormallikler riskinden dolayıdown sendromlu bir bebekdünyaya getirme riski de artmaktadır. 40 yaşından sonra gebeliklerde bir kadının down sendromlu bebek doğurma ihtimali 1/100 dür.Normal yaştaki gebeliklerde ise bu oran 1/10.000 dir.

Amniyosentez testi

Bu test fetusta herhangi bir anormallik ( down sendromu v.b. ) olup olmadığını belirlemek için yapılır. 40 yaşından sonraki gebeliklerde bu tür anormallikler tespit edilmesi daha yaygın hale gelir. Fakat amniyosentez testi de bir risk barındırır. Bebeği kaybetme riski vardır. Her 200 amniyosentez testinden 1 tanesinde bebeği kaybetme riski bulunmaktadır.