36 aylık çocuğun gelişimi 39 aylık çocuğun gelişimi 36 aylık çocuğun gelişimi boy kilo 36 aylık çocuk 36 aylık bebek kilosu ve boy 36 aylık bebek boy kilo cetveli 36 aylık bebek kaç kilo olmalı 36 aylık bebek kaç yaşında


Bu aylardaki çocukların gelişim özellikleri şu şekildedir.
1. Gelişen fiziksel kapasitesiyle birlikte becerileri daha da gelişir. Merdivenlerden inip çıkabilir. Parmak uçlarına basarak yürüyebilir. El hareketleri daha becerili ve dengelidir. Çocuğunuz her ne kadar basamaklardan kendi inip çıkabilse de yine de temkinli olmakta fayda vardır. Güvenliği açısından onu çok fazla bu şekilde yalnız bırakmamak gerekir.

2. Ellerini rahatlıkla yıkayıp silebilir. Ayak ve bacak kasları güçlendiği için rahatlıkla hoplayıp zıplayabilir.

3. Duygularında zaman zaman gelgitler yaşanabilir. Oldukça neşeli olan çocuğunuz istenmeyen bir şey yaptığınızda sinirlenebilir ve hatta öfke krizleri yaşayabilir. Bu dönemlerde bir takım nedenlerden dolayı bazı saldırgan davranışlar da gösterebilir. Bu genelde öğrenilmiş olan davranışlardır. Duygularını bu şekilde ifade ederek bir yere varmaya çalışıyor olabilir. Eğer bu tür davranışları önceden olmayıp yeni başladıysa bunun nedenlerini araştırabilirsiniz. Çocukta saldırganlığa yol açan şeyi onun iyi gözlemleyerek bulmaya çalışabilirsiniz. Gerekirse bu konuda profesyonel bir yardım alabilirsiniz.