bir bucuk yas gece uyku sorunu, 2 yaş çocukta dalgın uyuma yöntemleri


2 yaşındaki çocuğunuzun gece-gündüz uyku düzeni değişti mi? Çocukların gece uykuları çok değişik nedenlerle bozulabilir. Uyumakta direnç, korku ile ağlayarak uyanma, tetikte uyuma, az uyuma gibi uyku sorunları genellikle bir korkuya ve kaygıya bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca bazen büyüme ve gelişmeye bağlı ağrılar da uyku problemlerine neden olabilir.

Çocuklar büyüdükçe, yaşadıkları, izledikleri olayların daha fazla farkında olurlar ve bu olayların etkilerini de uyku zamanına daha fazla taşıyabilirler. Bu nedenle hem çocuğun çevresiyle ilişkisinde ortaya çıkan sorunlar, hayal kırıklıkları, kızgınlıklar, üzüntüler, korkular çocuğu tetikleyebilir; hem de izledikleri filmler ve dinledikleri hikayelerden etkilenebilirler.

2 yaş dönemi, çocukların dış dünyaya ilgilerinin çok arttığı, dünyanın ne kadar büyük, kendilerinin ise daha küçük olduklarını fark ettikleri, dolayısıyla dış dünyayı daha tehditkar algılamaya başladıkları dönemdir. Bu nedenle de değişik görüntüler, sesler, düşünceler, hayal güçlerinin de yardımıyla daha korkutucu olabilir.

Televizyona biraz daha sınır getirmek, izlediği film ve programlar sırasında ona eşlik etmek ve görüntüleri birlikte yorumlamak çocuk açısından daha zararsızdır. Uyku sırasındaki ağlamaları ve huzursuzlukları sırasında da mümkün olduğunda sakin davranmak, rahatlatmak, yumuşak bir sesle güven vermek ve böylece güvende olduğunu hissettirmek gerekir. Uyumaya çok direndiğinde mutlaka yatağa yatması konusunda zorlamamak, bir süre kucağınızda sakinleştirmek, biraz ninni söylemek, sevdiği bir oyuncağın (oyuncak ayı vb) kucağına verip rahatlamasını sağlamak işe yarayabilir. Çocuğun bir kaygısı olduğu unutulmamalı, sertlikle ve kaygıyla yaklaşmaktan kaçınılmalıdır. Eğer odasında ışık yoksa belli bir süre ufak bir ışık yakmak da çocuğun uykudan uyandığında daha az korku yaşamasını sağlayabilir.