bebek emmek istemiyorsa

bebeklerin memeyi reddetmesi meme reddi bebeğin anneyi emmek istememsi bebeklerde meme istememe


Emzimek annelerimiz için vazgeçilmez olduğu kadar zorlayıcı da bir görevdir. Bebek büyüdükçe emzirmeyle ilgili farklı farklı sorunlar yaşanması normaldir. Yaşanılan sorunlardan annelerimizi en çok üzerni bebeklerin memeyi reddetmesi, emmek istememesidir. Böyle bir sorun yaşayan annenin çok sabırlı ve bebeği için çok destekleyici olması gerekmektedir.

Bebeğin memeyi reddetmesinin nedenleri ve bu nedenlere çözümler neler?

1. Eğer bebeğin burnu tıkalıysa
Bebeklerde emmek istememenin en çok görülen nedeni burun tıkanıklığıdır. Eğer bebeğin burnu tıkalıysa, nefes alıp vermeyi ağız yoluyla yapıp, rahat rahat annesini ememeyecektir. Sorunu çözmek için burun tıkanıklığı sorununun çözülmesi gerekir. Bunun için de burun aspiratörü veya burun damlasıyla burun tıkanıklığı giderilmeye çalışılır. Eğer burun aspiratörü marka ve fiyatlarını merak ediyorsanız, BURUN ASPİRATÖRÜ sayfamıza göz atabilirsiniz..!

2. Bebeğinizde kulak enfeksiyonu varsa
Bebeklerde kulak enfeksiyonuda bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Çünkü kulak enfeksiyonu ağrıya yol açar. Sonra bu ağrı çene kısmına yayılır. Bu ağrı bebeğin meme emmesini güçleştirir.

3. Anne sütü yavaş geliyorsa
Anne sütünün yavaş gelmeside bir başka nedendir. Süt yavaş gelince bebek sabırsızlanarak memeyi reddeder. Bu durumlar için önceden süt sağılarak bebeğe verilebilir.

4. Annenin ruh hali iyi değilse
Emzirme sırasında annenin kendini huzursuz, sinirli ve gergin hissetmesi bebeği de olumsuz etkiler. Çünkü bebek annedeki bu olumsuz psikolojik durumu algılar. Bu olumsuz durum emzirmeyi olumsuz etkiler.