bebeklerin daha zeki olması için gebelikte

daha zeki bebek için gebelikte beslenme hamileyken ne yersek bebek daha zeki olur gebelikte bebeğin zeki olması için yapılacaklar


Günümüzde pek çok araştırma zekanın büyük bir ölçüde genetik faktörlerden etkilendiğini ortaya koymuştur ama ne var ki zekayı etkileyen başka faktörlerinde olduğu bilinmektedir.

Gebelik sürecinizde takip edeceğiniz 10 basit uygulama ile bebeğinizin daha zeki olmasını sağlayabilirsiniz. Hamileliğiniz sırasında Mozart ya da Beethoven dinlemenin sizi rahatlattığı bir gerçek. Birçok anne adayı klasik müziği bebeğinin zekasını artırdığı gerekçesiyle de dinliyor.

Peki bu doğru mu?
Aslında bu konuda çok kesin bir kanıt yok! Dilerseniz siz yine klasik müziğe güvenmeye devam edin, ama bilin ki bebeğinizin IQ’sunu başka yöntemlerle de artırmanız söz konusu.

Nasıl mı?
Beslenme şekliniz, sağlık durumunuz ve hatta duygusal haliniz bile onun beyin gelişimini etkiliyor. Aşağıdaki maddelerin gerçekliği %100 ispatlanmış değildir ama sağlık açısından inanılır tavsiyeler olduğu kesin.

1. Tiroidinizi kontrol ettirin
Düşük tiroit bezi problemi hamilelikte anne adylarının % 2’sini etkiliyor. Yapılan araştırmalar bu annelerin bebeklerinin zekasının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, tiroit hormonları kontrolü, pahalı bir test olduğu için rutin gebelik tetkiklerinde yer almıyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi, gibi tiroit hormonu düşüklüğüne işaret edebilecek şikayetleriniz varsa bu testi yaptırmanızda fayda var.

2. Hareket edin
Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar veriyor. Hamilelik sırasında düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zeka düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi; egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki!