1 yaş sonrası emzirmek faydalı mı

1 yaşından sonra emzirmenin faydaları 1 yaş sonrası emzirmenin olumsuz yönleri 1 yaş sonra anne sütü alan bebekler emzirmeye ne zamana kadar devam etmeli anne sütü kaç yaşına kadar faydalıdır 1 yaşından sonra emzirmek 1 yaşından sonra emzirme 1 yaşından sonra emzirme sıklığı


Bebeklerin sağlıklı gelişiminde anne sütünün çok büyük bir önemi vardır. Pek çok uzman hekim ve kurum tarafından bebeklerin en az 6 ay boyunca anne sütü alması şiddetle tavsiye edilmektedir. 6. aydan sonra da bebeğe katı besinleri vermenin yanında emzirmenin 1 yaşına kadar devam etmesi bebeğin gelişimine olumlu etki yapar.

Bilimsel araştırmalar bebeklerin 1 yaşından sonra da emzirilmesinin faydalı olacağını gösteriyor. Nitekim pediatri akademileri ve Dünya sağlık Örgütü emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesinin bebek için fayda olacağını belirtiyorlar. Bebekler ne kadar uzun süre ile emzirilirse sağlık ve gelişim açısından oldukça fayda sağlamaktadırlar.

Birinci yıldan sonra bebeği emzirmeye devam etmenin faydaları

1. Anne sütü 1. yıldan itibaren de çocuklar için değerli bir besin maddesi sayılırlar. Elbette ki sadece anne sütü 1. yıldan sonra çocuk için yeterli olmasa bile destekleyici ve değerli bir besin olarak hizmet verebilir.  Çünkü anne sütü protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral deposudur.

2. 1 yaşından sonra emzirme çocuğun bağışıklık sistemine de olumlu katkı sağlar.

3. Emzirilen bebeklerin emzirilmeyen bebeklere göre daha az hastalandıklarını göz önünde bulundurduğumuz zaman 1 yaşından sonra da emzirme bu konuda olumlu katkı sağlar. Anne sütü rahatlatıcı ve sıvı dengesini koruyucu etki de yapar.