bebeklerde böcek ısırığıKüçük çocukların böcekler tarafından ısırılması yaygın bir durumdur. Sivrisinek, örümcek, kene ısırmaları sıklıkla kaşıntıya ve hafif acı ve şişkinliğe yol açabilir. Arılar tarafından ısırılma ise daha fazla acıya neden olur. Fakat genelde ciddi değildir.

Çocuk böcek ısırmalarına alerjik tepki gösterir mi?

Nadiren de olsa bir çocuk böcek ısırması veya sokmasına şiddetli reaksiyon gösterebilir. Eğer böcek ısırması veya sokması sonucunda aşağıdaki belirtiler görülürse acil servisi aramak gerekir.

  • Hırıltı ve solunum güçlüğü
  • Kusma ve karın krampları
  • Vücudun çeşitli yerlerinde kurdeşen veya kızarıklık ve döküntüler
  • Muhtemelen şok göstergesi olabilecek uykulu hissetme veya bilinç bulanıklığı
  • Kalp atımlarında hızlanma
  • Dudak veya boğazda şişme

İlkyardım gelene kadar çocuğu sakin tutmaya çalışmak ve üzerini bir battaniye ile örtmek gerekir.

Çocuğun boğazı kapanmadan veya bayılmadan önce adrenalin iğnesi şiddetli alerjik reaksiyonu durdurabilir.Çocuğun alerjisi hakkında hekimle konuşmak ve alerjik durumlara nasıl müdahale edileceği ve ne gibi önlemler alınacağı konusunda bir hareket planı belirlenmelidir. Diğer insanların da bu alerji planı hakkında bilgi sahibi olmaları ve ne gibi şeyler yapmaları gerektiği anlatılmalıdır.

Çocukta arı sokmasına karşı nasıl müdahale edilir?

Eğer arı sokması sonucunda çocukta alerjik bir reaksiyon gelişmediyse tırnakla veya bir kredi kartı yardımıyla iğnesi çekilerek çıkarılır. Sonra sabun ve suyla yıkanır. Etkilenen yere buz torbası uygulayarak kaşıntı ve şişkinlik hafifletilmeye çalışılır. Ayrıca kalamin losyonu da hafifletici etki gösterir.