Oto Koltuğu Yükseltici

Oto Koltuğu Yükseltici

oto yükseltici ne zaman kullanılır, baby&plus oto koltuğu kullananlar, oto yükseltici tavsiye, 7 yaş oto koltuğu, oto koltuğu yükseltici nasıl kullanılır, oto koltuğu kampanya, oto koltuk yükseltici, oto koltuğu tavsiye, oto koltuğu yükseltici nasıl kullanılır, oto yükseltici tavsiye, isofix oto yükseltici, oto koltuğu yükseltici tavsiye, oto koltuğu yükseltici ne işe yarar, bebek oto koltuğu yükseltici, yükseltici oto koltuğu kaç yaş için kullanılır, oto koltuğu yükseltici isofix, ferrari oto koltuğu yükseltici, ferrari booster (yükseltici) oto koltuğu, oto koltuk yükseltici nasıl takılır, isofix oto koltuk yükseltici


oto koltuğu yükseltici 4Oto Koltuğu Yükseltici (Booster) nedir ? hangi durumlarda kullanılır?

Booster/ booster seat olarak da bilinen oto koltuğu yükselticileri arka koltuğa sabitlenen  oto koltuğudur.

Çocuklar büyüseler de , büyük çocukların bile desteğe ihtiyacı vardır. Otomobilin içinde oto koltuğu yükseltici minderler yetişkin oto koltuğuna geçmeye hazır oluncaya kadar çocuklara güvenli ve rahat bir yolculuk imkanı sağlar.

Yükseltici koltuklar genellikle 7 yaşından (3-4 yaşından sonra başlar) sonra emniyet kemerinin çocukların boynuna bir zarar vermemesi için kullanılır. Kısaca; normal yetişkin oto koltuğu geçmeden önceki son ürün olarak düşünebilirsiniz.

Değişik modelleri mevcuttur, sadece bir oturma minderi ve kol koyma kısmından oluşan  ürünler olabileceği gibi ,dayanma kısmı olan oto koltuğu yükselticileri vardır.

Genel olarak oto koltuğu yükseltici alırken aramanız gereken özellikler ; ECE R44/04, ADAC motorwelt gibi kalite belgeleri , ayarlanabilir 3 nokta merkezi emniyet kemeri, yanmaya dayanıklı çıkarıp-yıkanabilir Hi-tech kumaş kılıf, kol dayama, özel bardak koyma yeri v.b olarak sayılabilir.

Genelde izofiksli modellerden 15-36 kg oto koltuğu sırt kısmı çıkarılıp alt kısmı oto koltuğu yükseltici olarak kullanılır. izofiks özelliği olmayan ürünlerde bu özellik olmayabilir.

Tıklayın

Oto Koltuğu Yükseltici Modelleri

Oto koltuğu yükseltici modelleri için tıklayınız

oto koltuğu yükseltici

Oto Koltuğu Yükseltici Ne İşe Yarar ?

Oto koltuğu yükseltici gibi ürünler olmazsa emniyet kemerini doğru şekilde bağlayamaz ve çocukları araç içinde güvende tutamazsınız. WHO Dünya sağlık örgütü araştırmalarına göre oto koltuğu yükseltici ve çocuk oto koltukları araç kazalarında çocukları %71 oranında korurlar. 4 ile 15 yaş arasındaki çocukların en yüksek oranda görülen ölüm sebepleri ne yazık ki araç kazalarıdır, buna rağmen ülkemizde araç koltuğu kullanımının sıklığı yeterli düzeye ulaşmamıştır.

Fakat bu koltukların yanlış kullanımı da çok ağır sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle koltuğu almak yeterli değildir, doğru kullanımını öğrenmek de çok önemlidir. Emniyet kemerinin çocuğun vücuduna doğru yerden geçmemesi ( çok yüksek olursa boynundan veya çok düşük olursa koltuk altından ) bir kaza anında çok ciddi tehlikeler yaratabilir.

Yükseltici koltuk hangi durumlarda kullanılır?

Oto Koltuğu Yükseltici Nasıl Kullanılır ?

Çocuklar yükselticiye yerleştirildikten sonra takılan emniyet kemerlerinin üst kısmı çocuğun omzunun ortasından aşağı doğru inmelidir.

Boyna yapışan ya da kol kısmında kalan kemerler yanlış bağlanmış demektir. Aynı şekilde kemerin bel kısmı ise, çocuğun göbeğinin üzerinde değil, bacaklarının üzerinde olmalıdır. Burada amaç çocuğun yukarı doğru havalanmasını engellemektedir. Son olarak ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da çocuklara bu kemerin öneminin anlatılması ve neden bunu takmak zorunda olduğumuz bilincinin oturtulmasıdır. Aksi takdirde çocuklar her fırsatta sıkılıp bu kemerleri açarak koltuktan kalkmaya çalışacaklardır.

oto koltuğu yükseltici 1

Oto Koltuğu Zorunluluğu

7 yaş üzeri çocuklarda ise 15 yaşına kadarki süreçte oto koltuğu yükselticiler kullanılmaktadır. 1.50 cm boyundan kısa ve 36 kilonun altına olan her çocuk için bu yükselticilerin kullanımı kanunlar kapsamında zorunludur.

Oto Koltuğu Yükseltici için Genel Güvenlik Kuralları ve Uyarılar

  1. Aldığınız ürünün kullanım kılavuzunu lütfen dikkatlice okuyunuz. Hatalı kurulum ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu durumda hiçbir imalatçı herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
  2. Yükseltici oto güvenlik koltuğunun herhangi bir yerinde değişiklik yapmaya veya parça eklemeye çalışmayınız. Aksi takdirde yükseltici oto güvenlik koltuğunun güvenliği ve özellikleri tehlikeye girebilir.
  3. İçinde çocuğunuz olmasa dahi yükseltici oto güvenlik koltuğu aracınızda sabitlenmiş olarak kalmalıdır. Çocuğunuzu emniyet kemeri takılıyken asla kendi başına bırakmayınız.
  4. Herhangi ani fren veya kaza anında çocuğa zarar verebileceğinden otomobilinizin içinde veya raflarında sabitlenmemiş hiçbir eşya bulundurmayınız.
  5. Zarar görmüş  veya  eskimiş parçaları yenisi ile değiştirilmelidir.
  6. Aşırı ısınma çocuğunuza zarar verebileceğinden yükseltici oto güvenlik koltuğu direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
  7. Çocuğunuzu oto koltuğuna oturttuktan sonra emniyet kemerinin doğru olarak takıldığından ve  kemer tokasının doğru  olarak kilitlendiğinden emin olunuz. Acil bir durumda tokayı  vakit kaybetmeden açıp çocuğunuzu koltuktan çıkartınız.
  8. Yükseltici oto güvenlik koltuğu aşındırıcı ve yıpratıcı malzemelerden koruyunuz.
  9. Hiçbir imalatçı ikinci el ürünlerin kalitesini garanti etmez.
  10. Yükseltici oto güvenlik koltuğunu kılıfı üzerinde olmadan kullanmayınız.

 

 

 

 

oto koltuğu yükseltici 3Oto Koltuğu Yükseltici Bakım ve Temizliği

Yükseltici oto güvenlik koltuğundan çıkarılan kılıf soğuk su ve renk  açmayan bir sabun kullanılarak elde yıkanabilir. Koyu renk kumaşların  yıkama sonrası hafif renk atması olasıdır.  Yıkama  esnasında deterjan, leke çıkarıcı, veya benzeri temizlik malzemeleri kullanılmamalı ve yıkanan kılıf kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. Kuru temizleme yapılması önerilir.

Oto Koltuğu Aksesuarları

Oto koltuğu aksesuar ürünlerinin tamamı için tıklayınız

Oto Koltuğu Yükseltici Tavsiye

Bebeğinizle yapacağınız uzun ya da kısa tüm yolculuklarda  güvenliğini düşünmelisiniz. Chicco, Kraft, Baby&Plus, Fisher Price , Kanz , Ferrari, Nania oto koltuğu yükseltici,oto koltuğu,ana kucağı, bebek oto koltuğu,ev tipi ana kucağı, oto koltuğu aksesuar, ana kucağı aksesuar ürünleri en  uygun fiyatlarla bebeksayfasi.com ‘da bulabilirsiniz.
Annelerin en çok tercih ettiği oto koltuğu yükselticileri