Op. Dr. Cahit Bozyel, ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanan vajinal halkayı; avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı…

Doğum kontrol yöntemleri, çiftlerin istemedikleri bir zamanda gebe kalmamaları için uyguladıkları yöntemlere denir. Geleneksel ve modern yöntemler olarak iki ana başlıkta gruplandırabiliriz. Geleneksel yöntemlerden en çok kullanılanlar geri çekme ve takvim yöntemleridir.

Modern yöntemler için de ülkemizde en çok kullanılanlar; rahim içi araçlar (spiral), doğum kontrol hapları, prezervatif, enjeksiyon şeklinde uygulananlar, cilt altı implantlar, tüplerin bağlanması, erkeğin sperm kanallarının bağlanması gibi yöntemler sayılabilir.

Vajinal halka raflarda

Dünyada modern yöntemler içinde kullanılıp da ülkemizde bulunmayan cilde yapıştırılan flasterler ve vajinal halka şeklindeki ürünlerden vajinal halka ülkemizde bir süredir raflarda yerini almıştır.

Basit kullanımı olan, riski olmayan ve yüzde yüz garantili herhangi bir doğum kontrol yönteminin olmaması yeni yöntemlerin geliştirilmesini zorlamaktadır. Her yeni yöntem de doğum kontrolünde yeni avantajlar getirmektedir.

Vajinal halka da (Nuvaring) yeni bir yöntemdir ve diğer doğum kontrol yöntemlerine göre yeni avantajlar sunmaktadır. Ancak tüm kontrol yöntemleri gibi bazı dezavantajlar da içermektedir. Her gün ilaç yutmak istemeyen ya da bundan sıkılmış kişiler için ideal bir yöntem olarak düşünülebilir.

Vajinal halkanın şekli ve içeriği:

Üç hafta boyunca günlük minimal dozda hormon salan; 54 mm. çapında 4 mm. kalınlığında halka şeklinde esnek bir sistemdir.

Vajinal halka nasıl uygulanır? Uygulamada nelere dikkat edilmeli?