1) Kürtaj nedir? Neden yapılır?
Kürtaj, gebelik sonlandırmak için uygulanan yöntemdir. Gebe olmayanlarda, rahim içi yüzey dokusunun (endometrium) örneklenmesi (biyopsi) için yapılan işleme de kürtaj denilir.

2) Kimler kürtaj olabilir ve hamileliğin kaçıncı haftasına kadar yapılabilir?
Türkiye’de yasal olarak 10. gebelik haftasına dek kürtaj yapılabilir.

3) Kürtajın riski var mı? Varsa nelerdir?
Riskler, her müdahalede olabileceği gibi kanama, enfeksiyon, organ hasarı şeklindedir.
Çok ender olmakla birlikte rahimin delinmesi sonucu iç organlar zarar görebilir. Bu riskin azalması için müdahalenin ultrason görüntüsü altında yapılması doğrudur.

4) Kürtaj nasıl yapılır?
Kürtaj işleminde anestezi altında önce dilatör dediğimiz aletlerle rahim ağzı genişletilir. Daha sonra, bu genişlemiş rahim ağzından vakum katater ile girilerek rahim içindeki doku vakumlanarak çıkartılır.

5) Kürtaj işleminden sonra ne yapılmalı?
Operasyon günübirliktir. İşlemden 5 dakika sonra uyanır, genellikle 1 saat sonra da taburcu olursunuz. Operasyondan sonra 7-10 gün arasında gittikçe azalan miktarda kanama beklenir. Daha sonra rahim içinde bir şey kalmadığını teyit etmek için ultrason ile görüntüleme yapılmalıdır.

6) Kürtaj daha sonraki hamilelikleri etkiler ya da engeller mi?
Günümüzde vakumla yapılan işlemler, sonraki gebelikleri etkilemez. Geçmişte kullanılan kazıma yöntemi, rahmin iç yüzeyine hasar vererek yapışıklıkların oluşmasına neden olduğu için gebe kalmayı zorlaştırıyordu.

7) Kürtaj yapıldığı daha sonraki muayenelerde belli olur mu?
Kürtaj operasyonunu üzerinden bir süre geçtikten sonra yapılacak olan muayenelerde daha önce kürtaj olduğunuz anlaşılmaz.