Kadınlar, jinekolojik kanser konusunda uyanık olmalılar. Eğer semptomlar erken teşhis edilirse kurtulma şansının çok yüksek olduğu bu hastalıkta geç teşhis edilme durumundaysa hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Anormal bir durumla karşı karşıya olduğunuzda mutlaka doktorunuzla görüşün ve aşağıdaki semptomlara karşı gözlerinizi dört açın;

Pelvik ağrı

Göbeğin alt kısmında olan ağrı ve basınç hissine pelvik ağrı denir. Sürekli hissedilen ve sadece adet öncesi sendroma bağlı olmayan by duruma dikkat etmek gerekir. Pelvik ağrı, endometriyal kanser, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık tüpü kanseri veya vajinal kanserin belirtisi olabilir.

Abdominal bölgede şişkinlik

Yumurtalık kanserinin en sık rastlanan semptomu abdominal bölgede oluşan şişkinliktir. Aynı zamanda bu semptom, en sık göz ardı edilen semptomdur. Bazen şişme o kadar kötü bir derecededir ki kişi pantalonunu ilikleyemez ve bir üst bedenini almak zorunda kalabilir.

Israrla süren bel ağrısı

Bel kısmında hissedilen bu ağrı tipini bazı kadınlar doğum sancısına benzetmekteler. Bel ağrısı, yumurtalık kanserinin semptomlarından biridir.

Anormal vajinal kanama

Jinekolojik kansere sahip olan kadınların en sık deneyimledikleri semptom aşırı kanamadır. Aşırı adet kanaması, iki adet arasında kanama olması ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında meydana gelen kanama tiplerinin hepsi anormal kanamalara girer ve jinekolojik bir kanser türünün (genellikle de rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ya da yumurtalık kanserinin) semptomlarıdırlar.