akne, akne tedavisi


Özellikle gençlerde önemli bir cilt sorunu olan akne birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Erişkin kadınlarda görülen akne problemi ise hormonal sorunların habercisi olabiliyor.

Androjen hormonlarının yüksek ve aşırı duyarlılığı, yağ bez salgılarında ve kıl foliküli içindeki hücre sayısındaki artış aknenin en önemli nedenleri. Kalıtsal ve hormonal faktörlerin yanında; hijyen, gıda, nemli ortam gibi çevresel etkenlerden dolayı da akne oluşabiliyor. Aknenin temelinde yatan nedenin mutlaka doktor kontrolü ile belirlenmesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, tedavinin aylarca hatta bazı durumlarda yıllarca sürebildiğini belirtiyor.

İlaç kullanırken dikkat

Retinoid grubu ilaçlar; şiddetli akne sorunlarında dermatolog kontrolünde kullanılıyor. Bu ilaçları kullanırken en sık karşılaşılan sorunun dudak, burun cilt ve göz mukozalarında gelişen kuruluk olduğunu belirten Dr. Sağlam, “Bu hastalarda belli dönemlerde kan kontrolü yapılarak karaciğer fonksiyonları değerlendirilmeli. İlaca bağlı yan etkileri azaltmak için hastalar uygun dudak koruyucu kremler ve yüz için bakım kremleri kullanmalı. Akne izlerinin artmaması, güneş lekelerinin oluşmaması ve hassaslaşan cildin korunması için cilt tipine uygun yağ içermeyen güneş koruyucuları kullanmak gerekir” diyor.

Hormon bozukluğuna işaret edebilir

Akne problemi hormonal nedenlerle gelişebilen bir hastalık. Özellikle erişkin kadınlarda sıklıkla akne görülüyorsa mutlaka hormon tetkiklerinin yaptırılması gerekiyor, çünkü hormonal sorunların habercisi olabiliyor. Polikistik over sendromu olan kadınlarda akne ve tüylenme görülüyor. Hastaların, hem cilt bakımıyla hem de makyajla aknelerin görünürlüğünü azaltmak istediğini söyleyen Sağlam, “Makyaj için seçilen ürünlerin dermato-kozmetik ürünler olması ve hafif uygulanması önemli. Bu tip ürünler ilaçlarla kozmetikler arasında duruyor ve yağ dengesini kontrol edip tedavi edici nitelik taşıyor” diye konuşuyor.