Yapacaklarınızın listesini tutmak

İşin sırrı: Akıl oyunu oynamak

Gününüzü planlarken her şeyi yaratıcı bir şekilde birbirine bağlamak görevlerinizi unutmamanızı sağlayacak. Mesela; oğlunuzu dişçiye götürmeniz gerekiyor ve marketten de süt almalısınız. Bu işleri şu şekilde, bir hikaye gibi, birbirine bağlayın; oğlunuz süt içiyor ve siz sütün dişlerine doğru yol alarak kalsiyum oluşturduklarını görüyorsunuz. Kulağa saçma gelse de deneyin, işe yarayacak.

Sunumunuzu mükemmel bir şekilde yapmak

İşin sırrı: Gül koklamak

Almanya’da yapılan bir araştırmada bir grup insana kart eşleştirmeleri gösterilirken gül koklatılmış ve uyudukları zaman bu kişiler tekrar gül kokusuna maruz bırakılmışlar, diğer gruba ise hiçbir şey koklatılmamış. Ertesi sabah uyandıkları zaman kartları daha iyi şekilde hatırlayan grubun gülleri koklayan grup olduğu gözlenmiş. Siz de çalışırken kağıtlarınıza en sevdiğiniz parfümü sıkarak onların daha iyi bir şekilde aklınızda kalmalarını sağlayın.

İsimleri hatırlamak

İşin sırrı: Gözlerinizi çalıştırmak

Yeni insanlarla tanışacağınız bir ortama girmeden önce gözlerinizi, 30 saniye boyunca, yatay şekilde, ileri geri hareket ettirin. İngiliz araştırmacılara göre bu hareket, sözcükleri ve isimleri aklınızda tutmanızı sağlayacak. Çünkü yaptığınız yatay hareket, beyninizin yarımkürelerinin etkileşime geçmelerini sağlayarak, hafızanızın yenilenmesine neden oluyor.

Çok önemli bir bilgiyi anlamak

İşin sırrı: Derin nefes almak

İki saat konuştuktan sonra size konu ile ilgili küçük sınavlar yapmaktan hoşlanan bir patronunuz mu var? Toplantılarda zihninizin konuya odaklanmasını mı istiyorsunuz? O zaman toplantılardan önce meditasyon yapın. Araştırmalar, meditasyonun dikkat sürenizi arttırdığını kanıtlamaktadırlar ve dikkat, iyi hafızaya giden yol demektir. Sessiz bir odada yere oturun ya da uzanın ve rahat olduğunuzdan emin olun. Ellerinizi karnınızın üzerinde rahat bırakın ve derin nefes alırken sessizliğe odaklanın. Günde 10 dakika bu şekilde meditasyon yapmaya çalışın.