kadınlarda aylık yumurta oluşmaması


Yaşlanan kadın yumurtasına, yine kendi öncü hücreleriyle ‘gençlik aşısı’ yapılmaya başlandı. Yumurtalıklardan toplanan öncü hücrelerden izole edilen mitokondri, DNA hasarlı ve yaşlı olan yumurta hücresini onarıyor. Rahime tutunma şansı daha yüksek embriyo elde edilmesine olanak sağlıyor.

Yumurta yaşlanmasının ana nedeni, enerji sağlayan mitokontrilerin zamanla DNA hasarına uğraması. Yumurtaların hata yapmaya başlaması. Bu hem hamilelik oranlarını düşürüyor hem de kromozom bozukluklarını artıyor. Biliminsanları yıllardır yumurtadaki yaşlanma sürecini geriye çevirmeye çalışıyor. Bu konuda gelinen son nokta, yaşlanmayan öncü hücrelerin genetiği ve enerjisiyle yumurtayı takviye etmek. New York Medical College IVF Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kutluk Oktay’ın verdiği bilgiye göre, öncü hücrelerin en önemli özelliği, DNA hasarını onarabilmesi.

ÖNCÜ HÜCRE KENDİNİ YENİLİYOR

Yumurtanın aksine bu özelliği nedeniyle DNA hasarı kalıcı olmuyor, kendi kendini yenileyebiliyor. Kısacası yaşlanmıyor. Öncü kök hücreden mitokondri izole etmeyi başaran işlem yumurtalıklardan kapalı ameliyat yöntemiyle (laparoskopik) 5 milimetrelik doku alınmasıyla başlıyor. Dokudan özel bir işlemle öncü hücreler ayrıştırılıyor.

SPERMLE ENJEKTE EDİLİYOR

Daha sonra da öncü hücrelerden içlerindeki daima genç kalan ve enerji santrali olan mitokontriler ayrıştırılıyor. Prof. Dr. Oktay, “Elde edilen mitokontriler, baba adayından alınan spermle birlikte yaşlanan, dolasıyla kalitesi bozulan yumurtanın içine enjekte edilerek yerleştiriliyor. Böylece yumurtanın kendi kendini yenilemesi, yaşlanmanın geriye çevrilmesi sağlanıyor. Gençleşen yumurtalardan gelişen embriyolar daha kaliteli oluyor. Gebelik şansı hayli yükseliyor. Bu işleme ‘augment’ yani destekleme diyoruz” diye konuştu.