Yumurtalık kistleri pek çok kadını etkileyen bir sağlık sorunudur. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum AD, Jinekolojik Onkoloji Ünitesi Öğretim Üyesi ve Acıbadem Kadıköy Hastanesi Hekimi Prof. Dr. Serkan Erkanlı “Günümüzde yeni gelişmelere baktığımızda, yumurtalık kanserlerinin en saldırgan tiplerinin büyük çoğunluğunun aslında fallop tüplerinden kaynaklandığı düşünülmektedir” dedi. Prof. Dr. Serkan Erkanlı, yumurtalık kistlerinin üreme sağlığı üzerindeki rolüne ve kadın sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan çevresel faktörlere de değindi.

Yumurtalık kisti nedir?

Yumurtalık dokusundan kaynaklanan veya başka bölgeden kaynaklanıp yumurtalık dokusunda kendini gösteren kistler ve kitlelerdir. Bu kistlerin büyük çoğunluğu “fonksiyonel” yani yumurtalığın normal yumurtlama fonksiyonu esnasında ortaya çıkabilen, genellikle zararsız ve kendiliğinden kaybolan kistlerdir. Ancak daha nadir görülen, fakat ciddi riskleri de beraberinde getirebilen tümörler de yumurtalık dokusunda oluşabilmektedir. Bu tümörlerin büyük kısmı iyi huylu olmakla beraber yaklaşık olarak %20’si kötü huyludur, yani kanserdir.

Yumurtalık kistleri çocuk sahibi olmaya engel mi?

Yumurtalık kistleri basit, fonksiyonel kistlerse üremeyi etkilemezler. Ancak çikolata kisti dediğimiz ve endometriosis hastalığı ile ilgili olan kistlerin varlığında üremeyi engelleyici etkiler söz konusu olabilir. Tabii yumurtalık kanseri varlığında üreme de ciddi anlamda etkilenebilir. Ancak günümüzde, kanser varlığında bile özellikle erken evrelerde üremeyi koruyucu cerrahi tekniklerle genç yaştaki henüz çocuk sahibi olmayan hastalara yardımcı olabiliyoruz.

Yumurtalık kisti olan kişiler genellikle ne gibi şikâyetlerle size başvuruyor?