Senelik düzenli check-up

Herhangi bir hastanede randevu alarak, senede 1, mutlaka düzenli check-up yaptırın. Pek çok özel sağlık sigortası artık müşterilerine senelik check-up hediye ediyor. Bu fırsatı göz ardı etmeyin.

Dişçi

Diş doktorunuza, her 6 ayda 1, düzenli kontrollerinize giderseniz, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı kalmalarını sağlarsınız ve eğer dişlerinizde herhangi bir problem varsa büyümeden çözersiniz.

Göz doktoru

61 yaşına kadar her 2 senede bir düzenli göz muayenenizi yaptırın. 61 yaşından sonra bu muayeneleri senede 1’e düşürün.

Dermatolog

Cilt kanseri en çok rastlanan kanser çeşididir. Bu nedenle düzenli bir şekilde dermatoloğa görünmek çok önemlidir.

Diyabet

Eğer 45 yaş üzerindeyseniz ve fazla kiloluysanız mutlaka prediyabet muayenenizi yaptırmalısınız. Eğer 45 yaş üzerinde ve normal kilodaysanız doktorunuza böyle bir teste ihtiyacınız olup olmadığını sorabilirsiniz.

Mamogram (meme röntgeni)

40 yaş üstü her kadın 2 senede bir mamogram çektirmelidir. Eğer ailenizde meme kanseri geçmişi varsa doktorunuz mamograma daha erken bile başlamak isteyebilir.

Kolorektal muayene

Kolorektal kanser muayenesine ne zaman başlamanız gerektiğini ve ne sıklıkta muayene olmanız gerektiğini dahiliye doktorunuzla mutlaka görüşün.

Kemik yoğunluğu muayenesi

65 yaşı ve üstündeki her kadın kemik yoğunluğu testi yaptırmalıdır. Doktorunuzla bu konuyu görüşün.

Rahim ağzı kanseri muayenesi (Kadın doğumcu)

21 yaşından itibaren doktorunuzun önerdiği şekilde (senede 1 ya da 2 senede bir) rahim ağzı kanseri için Pap testinizi yaptırın.