Doç. Dr. Erdem Güven, eski tip silikonların içindeki jel vücuda sızarak hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Özellikle 1990-2005 yılları arasında yerleştirilen meme protezlerinin acilen değişmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Güven, silikonlardaki herhangi bir sızıntının böbrek yetmezliğine kadar varabileceğini söylüyor.

Önceki yıllarda 8 ila 10 yılını dolduran meme protezlerinin değişimlerinin gerektiğini, ancak yeni geliştirilen protezlerde böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; koheziv jel dolgulu yeni kuşak meme protezlerinin piyasaya 2005 yılında girdiğini ve bu tarihten önce yerleştirilen meme silikonlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Güven; “Eski tip silikonlarda zamanla aşınmaya bağlı olarak silikonun içindeki sıvı jelin vücuda sızmasıyla çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durum amiloidoz hastalığına neden olabiliyor devamında ise böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi kronik bir tablo ortaya çıkıyor. Jelin vücuda sızması kimi zaman mikro düzeyde olduğundan dışarıdan bu durum anlaşılamıyor. Bu nedenle 2005 öncesi silikon taktıranların mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.”

FARKLI ŞEKİLLERDE YAPILIYOR

Kadınlar için özellikle psikolojik açıdan çok önemli olan memede şekil bozukluğu veya fazla kilo alıp verme durumlarından çeşitli deformasyonların olması kişileri mutsuzluğa itebilir. Ayrıca meme kanseri sonrası onarım cerrahisi adı altında takılan protezlerde de aynı implantlar kullanılmakta olup bu protezlerinde değişimi söz konusu olabiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, bu durumlarda başvurulan meme büyütme operasyonlarının kas altı, göğüs duvarı zarı altı veya meme altı gibi farklı şekillerde yapıldığını belirtiyor.