Sağlığımızı korumanın yolu, düzenli testleri yaptırmaktan, hastalık henüz başımıza gelmeden alınan önlemlerden ve uygulanan tedavilerden geçiyor. Düzenli kontrollerinizi yaptırın, bir defa yaşıyorsunuz, hayatınızın değerini bilin.

Kolesterol testi

Kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybeden pek çok insan var. Bu nedenle, kolesterol seviyenizi bilmeniz çok önemli. Kolesterol seviyenizin yüksek olması, kalp hastalıklarına neden olur. Kolesterol testinin önemini es geçmeyin.

Rahim ağzı kanseri

Kimse jinekolog ziyaretlerinden hoşlanmaz ama bu ziyaretler son derece önemlidir. Bu sinsi kansere yakalanmamak ya da en başından tedaviye başlayabilmek için düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın. Çünkü kimi zaman, bu kanserin belirtisi bile olmaz.

Kolon kanseri

Kolonoskopi yaptırmak herkesi korkutan bir şey olsa da, bu tehlikeli kanser türünü saptamanın henüz başka bir yolu yok. Testi yaptırmaya karar vermeden önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Tansiyon

Tansiyonunuz pek çok sağlık probleminin de habercisidir. Bu nedenle asla atlamamanız gereken en önemli testlerden de biridir. Üstelik bu testi yaptırmak için eczanenize gitmeniz yeterli.

Mamografi (meme röntgeni)

Çoğu kadın mamografi çektirmek için orta yaşlı olmayı bekliyor. Fakat aile geçmişinizde meme kanseri varsa ya da göğsünüzde herhangi bir değişiklik farkettiyseniz hemen doktorunuza görünün.

Kan şekeri

Erken teşhisi sizi pek çok sıkıntıdan kurtarabilecek olan kan şekeri kontrolü 30 yaşından sonra, birkaç senede bir, düzenli olarak yaptırılmalıdır. Böylece doktorunuz, problem ortaya çıkmadan önce sizi iyileştirebilir.