Nane yağı

Nane yağı, cildinize sürdüğünüz zaman, adet sancılarını dindirici özelliğe sahiptir. Bunun için nane yağından birkaç damlayı ve beraberinde birkaç damla zeytinyağını (naneyi cildinizi tahriş etmemesi için nötralize etmek gerekir) ağrıyan bölgeye damlatıp, o bölgeyi ovmanız yeterli olacaktır.

Egzersiz

Adet öncesi sendromunu yenmenizi sağlayacak bir numaralı şey egzersiz yapmaktır. Kardiyo egzersizleri, haftada en az 3 defa yapıldıklarında, adet öncesi sendromunuzu ciddi ölçüde azaltacaklardır. Ayrıca egzersizler sayesinde enerji seviyeniz yükselecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Çay

Yaşadığınız adet öncesi sendromuna göre bir çay seçerek semptomlarınızı azaltabilirsiniz. Mesela, sinirliyseniz, göğüslerinizde hassasiyet varsa ve başağrıları yaşıyorsanız hayıt bitkisini tercih edebilirsiniz. Ayrıca marketlerde kadınlara özel çayları bulabilir ya da nane çayını tercih ederek adet öncesi şişkinliğinizden kurtulabilirsiniz.

Yoga

Yoga her türlü stres ve gerginliği alır ve adet öncesi semptomları için de birebirdir. Yoga, aylık döngünüzde rahatlamanızı ve moralinizi dengelemenizi sağlar.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, vücudunuzun serotonin salgılamasını, böylece kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca çikolata, magnezyum açısından da zengindir ve bu sayede adet kramplarınızın ve adet dönemine bağlı halsizliğinizin azalmasını sağlar.

Kalsiyum ve magnezyum

Kalsiyum ve magnezyum, birlikte çalışarak adet öncesi semptomların ortadan kalkmasını sağlayan anahtar besinlerdir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, magnezyum ağrılarınızı ve halsizliğinizi azaltır, ayrıca şişkinliğinizi ve karamsarlığınızı alır. Östrojen hormonu ise vücudunuzun kalsiyumu absorbe etmesini sağlar. Bu nedenle de, kalsiyum almak neredeyse bütün adet öncesi semptomlarınızdan kurtulmanızı sağlar.