ocukluğunuzdan beri atlara aşık mısınız? Her zaman bir atın üzerinde dörtnala koşmanın nasıl bir his olduğunu mu merak ettiniz? O veya bu nedenle sürekli ertelediğiniz bu hayal için şimdi de yaşınızın geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Hiç de değil! Tam tersine, 50 yaşından sonra da biniciliğin kişi için pek çok faydası var. İşte onlardan en önemlileri:

Mükemmel bir egzersizdir

Biniciliğe başladığınız an vücudunuzun sıkılaştığını göreceksiniz. Binicilik hakkında bilgisi olmayan pek çok insan, biniciliğin, pasif bir spor olduğunu düşünürler ve çok yanılırlar. Binicilik, sürekli hareket halinde olduğunuz, kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı hatta karın kaslarınızı bile kullandığınız, dengenize hakim olmayı öğrendiğiniz bir spordur ve doktorunuz aksini söylemediği sürece pek çok sağlık sorununuzun semptomlarının azalmasına ya da tümden ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle ilk dersten sonra vücudunuzda oluşan spor ağrıları size vücudunuzun ne kadar iyi çalıştığını bizden daha iyi anlatacaktır. Ama korkmayın, birkaç biniş dersinden sonra vücudunuz spor ağrılarından kurtulur. Bu spor, bacaklarınızı güçlendirecek, ellerinizi bile çalıştıracaktır.

Rahatlamanızı sağlar

Böyle keyifli bir egzersizden sonra vücudunuzun endorfin salgıladığını hissedecek ve yüzünüzdeki gülümsemeyi durduramayacaksınız!

Hayalinizi gerçekleştirir

Pek çok insanın hayali, atın üzerinde özgürce koşmaktır. Bu, sizin de hayallerinizi süslüyorsa en kısa zamanda bu hayalinizi gerçekleştirin ve bu başarınızın mutluluğunu yaşayın.

Özgüveninizi arttırır

Böyle büyük, kuvvetli bir canlıya söz geçirebilmek ve onu yönetmek, kendinize olan güveninizi perçinler. Kendinize olan güveninizin artması, hayata karşı duruşunuzda ve hayata bakış açınızda değişikliklere neden olarak daha pozitif düşünmenizi sağlar.