akne, akne tedavisi


Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, doğru besin tüketiminin sivilcelere karşı önlem olabileceğini belirtti.

Tutar, sivilcelere karşı şu önerilerde bulundu:

“Akne günümüzde görülen en sık cilt problemidir. Özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde hormonal değişikliklere bağlı olarak daha sık veya daha az gözlenmektedir. Bunun en önemli sebebi, akne testesteron gibi erkeklik hormonlarına bağlıdır. Özellikle antibiyotik tedavisi akne sıkıntısı olan bireylerde sıklıkla kullanılmasına karşın, bu durum barsaklarda daha büyük hasar oluşturarak mantar enfeksiyonu oluşmasına dolaysı ile aknenin daha kötü hale gelmesine neden olabilmektedir.

Besinler, hem akneden koruyucu hem de akneyi tedavi edici olarak önemli bir rol üstlenmektedirler. Özellikle ilaçlara bel bağlamaktansa, cilt sağlığınızı en iyi şekilde korumak için mümkün olan en iyi besinleri seçmelisiniz. Akne tedavisi için en iyi besin tüyoları; Tüm rafine ve konsantre şekerlerden uzak durmalısınız. Özellikle bu boş enerji kaynaklarını tüketmeniz akne problemlerinize çözümü zorlaştıracaktır. Yüksek oranda yağ içeren besinlerin tüketilmemesine özen göstermelisiniz.

Trans yağ asitleri son günlerin suçlu ilan edilen yağların en başında gelmektedir. Trans yağ asidi içeren margarin, yağ, sentetik hidrojene bitkisel yağ, krema, kaymak, mayonez gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Oksitlenmiş yağ asitlerinden, kısacası kızartılarak hazırlanan besinlerden kaçınılmalıdır. İyot mineraline hassasiyeti olan bireyler, tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıdır.

Günümüzde tuzlar özellikle iyonizedir, yani içeriğine iyot eklenmiştir. Yüksek protein içeriği olan beslenme programları aknelerin engellenmesine katkıda bulunduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. A vitamini alımı akne tedavisinde önemli bir aşamadır. Bu vitaminin alımında özen gösterilmesi gereken ilk nokta doktor kontrolünde olmasıdır. Çünkü fazla miktarda alınan A vitamini akne tedavisinde başarılı sonuçlar vermiştir.