Çömelme hareketi

Popo kaslarını en iyi çalıştıran hareketlerden biri meşhur çömelme hareketidir. Bu egzersizin bu kadar güçlü olmasının nedeni, popo kaslarınızı çalıştırmak için bütün vücut ağırlığınızı kullanıyor olmanızdır.

Ayağa kalkın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Dizlerinizi kırın ve neredeyse görünmez bir sandalyeye oturmuş kadar aşağı doğru çömelin ve sonra poponuzu sıkarak tekrar dik durmak üzere kalkın. Bu hareketi 30 kere tekrar edin ve hareketi yaparken yavaş ve bilinçli bir şekilde, her kalkışta poponuzu sıkarak tekrarlayın. Bu hareketi 30 kere tekrarladıktan sonra ayaklarınızı birleştirin ve aynı hareketi ayaklarınız birleşikken de yapın. Daha sonra bu hareketi de bitirin ve ayaklarınızı omuzlarınızdan daha geniş açın ve aynı egzersizi 30 defa da bu şekilde yapın.

Geriye tekme

Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durun ve bu sırada ellerinizin omuz genişliğinizde ve dizlerinizin kalça genişliğinizde olmasına dikkat edin. Sonra, ağırlığınzı sağ elinize ve sağ dizinize verin. Sol dizinizi ise kırık tutarak geriye doğru kaldırın ve sonrasında bacağınızı tavana doğru açın. Sonra dizinizi yine kırın ve bu sefer bacağınızı göğsünüze kadar çekin ve onra tekrar geriye tekmenizi atın.

Bu hareketi her iki bacağınızla da 30’ar defa tekrarlayın.

Goblet çömelmesi

Bu çömelme şeklinde elinize dambıl alarak hareketi çok daha faydalı bir hale getirebilirsiniz. Bir dambılı, iki elinizle tutun ve göğsünüzün önüne doğru kaldırın ve daha önceki çömelme egzersizini bu defa, bu şekilde yapın.