Aşağıdaki hareketleri yapmak kolaylaştığında, her harekete, yeni bir set ekleyin. Ayrıca bu egzersizlerin ertesi günlerinde spor yapmayarak bacaklarınızı dinlendirmeniz, çalışmaya başlayan kaslarınıza, kendilerini onarmaları için bir dinlenme fırsatı vermek açısından önemlidir.

Çömelme hareketi

Çömelme hareketlerini evinizde bile yapabilirsiniz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, kollarınızı iki yanınıza sarkıtın. Yavaşça aşağı doğru eğilin ve sırtınızı da dik tutun. Dizleriniz 90 derecelik açıya gelene kadar çömelmeye devam edin. Bu şekilde birkaç saniye durun ve tekrarlamak için başlama pozisyonunuza geri dönün.

Baldırlar

Balerinlerinki gibi baldırlar istiyorsanız bu egzersizi mutlaka yapın. Bir merdivene ya da bir yüksekliğe ayaklarınızı koyun ama topuklarınız dışarıda kalsın. Sonra, parmak uçlarınızda yavaşça yükselin ve bu şekilde birkaç saniye bekleyin.

Hücum hareketi

Ayaklarınızı birleştirin ve kollarınızı iki yanınıza sarkıtın. Tek ayağınızla bir adım ileri doğru atılın ve vücudunuzu, diziniz 90 derecelik bir açıya gelene kadar aşağı doğru eğin. 1-2 saniye böyle durun sonra tekrar başlama pozisyonuna gelerek aynı hareketi diğer ayağınızla tekrarlayın.

Yukarı adım

Bir merdivenin aşağısında iki ayağınızı birleştirerek durun. Bir adım atın, yukarı çıkın ve diğer ayağınızı yukarıdakinin yanına alın, sonra geri geri tekrar inip aynı şekilde diğer ayağınızı kullanarak merdiveni çıkın. Sonra tekrar inin.

Dağ tırmanışı

Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde pozisyonunuzu alın, sonra dizlerinizi kaldırın ve bacaklarınızı düz bir şekilde geriye uzatarak ağırlığınızı parmak uçlarınıza verin. Her seferinde bir dizinizi yukarı doğru çekerek dağa tırmanıyormuşçasına hareket edin.