Pul pul soyulma, gerilme, çatlama gibi belirtilerle kendini gösteren cilt kuruluğunun önüne geçmek evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle mümkün. Dermatolog Dr. Deniz Koral Parlak, cilt kuruluğunun herkesin yaşadığı bir sorun olduğunun altını çizdi ve çeşitli öneriler paylaştı.

Dermatolog Dr. Deniz Koral, “Cilt kuruluğundan yediklerimizle kurtulmak mümkün. Bu sene yemeyeceğiz, içmeyeceğiz, süreceğiz. Avokado, muz, süt, mayonez ve şeker ile cildinizi nemlendirmenize yardımcı olacak” dedi. Dermatoloji Uzmanı Dr. Deniz Koral Parlak, güzel görünen sağlıklı bir cilt için özel tüyolar verdi:

E vitamini cildi koruyor ve onarıyor

Sağlıklı bir vücut ve nemli deri için özellikle omega 3 içeren balık yağı takviyeleri kuru deri ve kuru göz için büyük önem taşıyor. E vitamini ise antioksidan olarak hücreleri onarıyor ve cildi koruyor. Yapmamanız gerekenler ise belli. Cildiniz için sigara içmemeniz şart. Çünkü katran gözenekleri tıkıyor ve komedonların oluşumunu artırıyor. Öte yandan sigara hücrelerin oksijensiz kalmasına yol açıyor ve ciltteki hücrelerin C vitaminin azalmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra alkollü içeceklerden de uzak durun. Alkol, vücudu ve cildi susuz bıraktığından elektrolit, mineral ve su kaybına yol açıyor. Bu kişilerin cildi kırmızı, kuru ve tahriş olmuş görünür. İçki tüketilecekse beraberinde mutlaka su içilmeli.

Cildin canlandıran avokado maskesi

A vitamini deposu avokadoyu cildinize gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yarım olgun avokado ezmesini çeyrek bardak organik bal, 1 çay kaşığı süt ve yoğurt ile karıştırın. Cildinize yumuşakça sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Cildinizdeki canlanmayı hemen fark edeceksiniz.