Hemen hemen bütün kadınlar makyaj yapmayı sever. “Ancak kozmetik ürün seçerken dikkat edilmeli” diyen Dermatolog Dr. Emine Özge Ayabakan, kozmetik ürünlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Makyaj ürünlerine bağlı, hassasiyet, alerjik reaksiyonlar, egzama, sivilceler, deride renk değişikliği, lekelenmeler çok sık görülen sorunlardır. Kozmetik ürünleri alırken cilt yapısına uygun, belli standartları olanlar tercih edilmelidir. Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı, yağ emici ürünler kullanmak gerekir. Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalıdır.

Yama testi ile alerjinizin olduğu maddeleri öğrenin

Makyaj malzemelerinin en sık oluşan yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Yüze sürülen fondöten, pudra, far malzemeleri ve şampuanlar çok sık alerjiye neden olur. Alerji, ciltte kabuklanma, kızarıklık, kaşıntı, sulantı ve su dolu kabarıklık şeklinde kendini gösterir. Özellikle hassas ve kızarık cilde sahip olanların her zaman dikkatli olmaları gerekir. Hassas ciltlerde kozmetik ürünleri almadan önce test ürünü alıp kullanmak yarar sağlar. 72 saat içinde herhangi bir alerjik reaksiyon görülmemesi durumunda bu ürünü kullanabiliriz. Makyaj ürünlerinde alerjiye neden olan maddenin tespitinde cilt doktorları tarafından patch test (yama testi) yapılır. Test sonucuna göre de alerjik madde saptanarak o maddeyi içeren kozmetiklerin kullanılmaması konusunda kişi bilgilendirilir.

Cilt tipine uygun olmayan ürünler ve uzun süre cildin makyaja maruz kalması tıkanmış gözeneklere ve gözeneklerde biriken yağ sivilcelere neden olur. Bu durumda iz ve lekelenme oluşumuna karşı öncelikle bir dermatoloğa danışmak güvenli olacaktır.