Cilt lekeleri tedavisi için geliştirilen ve dövme silme işleminde de başarılı sonuçlar veren son sistem “Cutera enLIGHTen pikosaniye”

Başta Amerika olmak üzere tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelen dövme yaptırma işlemi, uygulanma sıklığındaki artışa bağlı olarak sildirme taleplerinde de artışa sebep oldu. Özellikle 2 yıllık bir zaman diliminde ‘yapılan dövmeden pişman olma, eş ve ailevi nedenlerle sildirme isteği gibi birçok sebeple doktora başvuran kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. İnsanların acısız, sorunsuz ve hızlı bir şekilde dövmelerinden kurtulma isteği, tıp teknolojisi üzerine çalışan mühendisleri harekete geçirdi.

Öncelikli olarak cilt lekeleri tedavisi için Amerikalı mühendisler tarafın geliştirilen ve dövme silme işleminde de başarılı sonuçlar veren son sistem “Cutera enLIGHTen pikosaniye”, lazer endüstrisi için ilk sayılabilecek birkaç teknolojinin bir araya getirilmesi ile ortaya çıktı.

FDA ve CE onaylı ilk kez Amerika’da kullanılmaya başlayan sistem, Avustralya ve Almanya’nın ardından Kore, Japonya ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak.

Koyu renkli tenlerde de güvenle uygulanabiliyor…

Konu ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yasemin Saray, yapılan bir çalışmada göreceli olarak daha kolay tedavi edilebildikleri varsayılan siyah renkli dövmelerde mevcut lazer sistemleri ile başarı oranının %58, siyah-kırmızı renkli dövmelerde %51, diğer çok renkli dövmelerde ise %12 olarak saptandığını belirtiyor.