Hepimiz zaman zaman sivilcelenen cildimizden şikayet ederiz. Ergenliğinizde yoğun sivilcelenme problemi yaşadıysanız ya da şu anda yetişkin aknelerinden muzdaripseniz bunu çözmenin yolu yüzünüzü anlayabilmekten geçer.

Çin’in yüz okuma felsefesi yüzyıllardır süre gelen bir felsefedir ve pek çok sağlık sorununu fark etmenizi sağlar.

Yüzünüzü okumak, hem sağlıklı kalmanın hem de pürüzsüz bir yüze sahip olmanın anahtarıdır.

Alın bölgesi

Kötü beslenmek yüzünüzü şiş hissetmenize neden olur. Alın bölgesinin üst kısmı idrar torbasını, ortası sindirim sistemini, en alt bölgesi de bağırsakları temsil eder.

Bu nedenle, bu bölgedeki sorunların nedeni sindirim problemleri olabilir. Sindirim problemlerinin kaynağı ise, geç saatlerde yemek ya da sağlıksız beslenmektir.

Eğer alın bölgeniz problemliyse, beslenme alışkanlığınız yanlış olabilir. Yağlı yiyecekleri, işlenmiş gıdaları azaltın ve bol bol su ve bitki çayı için.

Dudaklar ve ağız

Ağızdaki aftlar B vitamini eksikliğinin göstergesidir. Eğer aftlardan şikayetçiyseniz, tam tahıllılara, yağsız etlere ve yeşil yapraklı sebzelere yönelin.

Dudağınızda çatlaklar oluşuyorsa, bunun sorumlusu hava şartları olmayabilir. Dudak çatlaması midesel problemlerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Ağız çevresinde sivilcelenme ve kurumanın nedeni ise yeterli miktarda su tüketmemeniz olabilir.

Burun ve yanaklar

Yanaklarda sivilcelenmenin nedeni kötü beslenme olabilir.

İşlenmiş gıdaları ve şekerleri azaltarak, daha sağlıklı beslenmeye başlayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Eğer burnunuzda ve etrafındaki tıkalı gözeneklerden ve siyah noktalardan şikayetçiyseniz, yüzünüze haftada bir buhar banyosu yaptırarak toksinlerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer gün içinde makyaj yapıyorsanız makyajınızı iyice çıkarttığınızdan emin olun.